Domácí finská sauna vám pomůže k pravidelnosti
Představte si, že jedete po dlouhém dni z práce domů. Máte mnoho povinností včetně učení se s dětmi, přípravy večeře, vyprání a poklizení. Zbývá vám jen chvilka času pro sebe, kdy si chcete zacvičit a nechat si prohřát tělo během těchto chladných měsíců.
Domácí finská sauna je pro vás tím pravým. Nemusíte jezdit na druhý konec města a pomůže vám k větší pravidelnosti. Stačí 2 až 3 cykly dvakrát nebo třikrát do týdne a budete se cítit lépe nejen na těle, ale i psychicky. Jaké další výhody má domácí saunování?
Domácí finská sauna má mnoho výhod
Domácí finská sauna je oblíbená a mnoho lidí začíná o sauně přemýšlet už při pořízení domu nebo bytu. Finskou saunu je možné však instalovat i do hotového domu nebo bytu. Velkou výhodou je naprosté soukromí, lepší hygiena, jednodušší údržba, možnost výhledu na zahradu či možnost volby mezi finskou saunou, bio saunou nebo třeba infrasaunou.
Výběr domácí finské sauny je zcela na vás. Doporučujeme zvolit kvalitní saunu, zvážit dispozice a umístění, materiál nebo kapacitu. Kvalitní sauna vám poskytne větší komfort, různé volby vzhledu interiéru a výběr z různých druhů dřevin. Saunu si máte možnost napojit na chytrou domácnost. Díky tomu budete saunu snadno ovládat na dálku. Začněte s nahříváním už při cestě z práce a dejte sebe na první místo, alespoň občas.
Jak se správně saunovat ve finské sauně
Podle posledních studií je optimální chodit do sauny 3krát do týdne. Tím snížíte riziko virové a bakteriální infekce až o 60 %. Domácí finská sauna vám pomůže k pravidelnosti a k dosažení výsledků, které od saunování očekáváte. Maximální frekvence saunování není a zdraví lidé tak mohou chodit do sauny klidně každý den. Jedno saunování zahrnuje obvykle 3-4 cykly, pokud se však chcete saunovat každý den, pak dělejte spíše 1-2 cykly.
Do finské sauny se obvykle chodí dvě hodiny po posledním jídle, abyste nebyli přejedení a hladoví. Pijte dostatek vody a před saunováním se vždy svlečte a dejte si sprchu. Pečlivě se omyjte mýdlem. Teplota ve finské sauně se obvykle pohybuje mezi 80 a 110 stupni, přičemž samotný vzduch je suchý. Možná vás překvapí, že teplotu a vlhkost si můžete sami regulovat, a to podle toho, jakou lavici zvolíte.
U nižších lavic se teplota pohybuje okolo 60 °C, u vyšších lavic dosahuje ve výši hlavy až 90 °C. Na úrovni druhé lavice dosahuje vlhkost mezi 5 a 15 %. V sauně můžete sedět nebo ležet. Ležení je lepší, neboť se vám prohřejí kvalitně i nohy. Při odchodu vstávejte pomalu a nezapomeňte se osprchovat. Následně zamiřte k ochlazovacímu bazénku a prudce se zchlaďte. Nezůstávejte ale v bazénku příliš dlouho, abyste neprochladli. Pak se osušte, zabalte se do suchého županu a jen relaxujte.
Celý rituál opakujte 3-4 a nezapomeňte nejméně stejnou dobu, kterou trávíte v sauně, strávit také odpočinkem. Domácí finská sauna je ideální pro začátečníky. Můžete si totiž navolit na začátku nižší teplotu a postupně ji zvyšovat. Až budete pokročilý sauner, pak začněte pobyt v sauně prodlužovat. Samotný pobyt ve finské sauně by však neměl přesáhnout 20 min v rámci jednoho cyklu.
Účinky finské sauny na zdraví
Domácí finská sauna má při správném saunování pozitivní účinky na kůži, kardiovaskulární systém, dýchací systém, na žlázy s vnitřní sekrecí a také na neurovegetativní systém. Příznivé zdravotní účinky má saunování i na psychiku člověka. Právě psychika ovlivňuje váš celkový zdravotní stav. Saunování uvolňuje napětí, zmenšuje úzkost a rozpouští hněv. Saunování povzbuzuje, motivuje a pomáhá s celkovou výkonností člověka – jak mentální, tak i fyzickou.
Mnoho lidí oceňuje i pozitivní účinky saunování na klouby a svaly. Pomáhá totiž s uvolněním ponámahových bolestivých pocitů. Díky teplu postupně narůstá roztažitelnost a pružnost vaziva. Mnoho saunerů vyhledává saunu právě kvůli posílení imunity.
Sauna zlepšuje termoregulaci těla a horko posiluje funkci termosenzitivních neuronů. Ty nám pomáhají lépe zvládat nízkou a vysokou teplotu. Saunování se nedoporučuje lidem, kteří trpí respiračními onemocněními, srdečními potížemi, rýmou, chřipkou, alergikům nebo lidem s vysokým krevním tlakem.
Domácí finská sauna a kam ji umístit
Domácí finská sauna může být vestavěná nebo samostatně stojící. Vestavěná sauna má prosklené čelní sklo a zbytek je obvykle integrovaný do výklenku. Samostatně stojící saunu si obvykle pořizují lidé, kteří mají dostatek prostoru a chtějí, aby vyniknul její design a materiály. Domácí finská sauna se umisťuje do soukromého wellness, do koupelny, na balkón, do sklepa, na terasu, do chodby nebo třeba do obývacího pokoje. V dnešní době ji můžete mít de facto kdekoliv, pokud máte dostatek prostoru a možnosti k připojení sauny.
Při pořizování vestavěné finské sauny je potřeba počítat s minimálními rozměry 200 x 200 centimetrů. Důležitá je rovněž podlaha, která by měla být rovná a ideálně z mrazuvzdorných nebo keramických dlaždic. Mimo to, je potřeba dobře odvětrat saunový prostor, zajistit i dostatečný přívod vzduchu a další aspekty potřebné k instalaci sauny.
Po saunování následuje prudké zchlazení. Poblíž sauny si tedy zajistěte sprchu nebo místo, kde se můžete zchladit a ideálně si i odpočinout.
Samonosná domácí finská sauna z drásaného thermo smrku
Pojďme se podívat na ukázku samonosné designové sauny. Sauny české značky TAO mají propracovaný design a nabízí širokou škálu příslušenství. Na vnitřní obložení sauny je potřeba použít kvalitní dřevo. Nejčastěji se používá smrk, hemlock, topol, douglaska, cedr nebo kelo. Na fotce níže můžete vidět vnitřní panely z drásaného thermo smrku.
Jedná se o TAO saunu model CONTI, která svými rozměry 2,3 x 2,05 x 2,26 metru byla dokonale přizpůsobena klientovi. Lavice se obvykle vyrábějí ze dřeva abachi nebo z cedru, který je luxusnější. Klient si u této realizace přál mít lavice ze dřeva abachi. Sauna má prosklenou přední stěnu a také část stěny, ve které je usazené okno. Tím má sauna dostatek denního světla a disponuje výhledem do zahrady. Okno se dá zakrýt roletami pro větší soukromí. Důležité je podsvícení teplými tóny, které navozují hřejivou atmosféru během večerního saunování.
Domácí finská sauna s bohatou výbavou, včetně solné stěny
Domácí finská sauna může mít celou řadu doplňků. Pokud chcete mít krásnou designovou saunu, která vynikne mezi ostatními, doporučujeme pořídit si například hvězdné nebe nebo solnou stěnu. Solná stěna v sauně má mnoho benefitů, přičemž zdravotní účinky plynou zejména z přítomnosti soli v našem okolí. Sůl se ve finské sauně velmi dobře uvolňuje a působí blahodárně na naše tělo.
Mezi benefity himalájské soli patří zejména posilování imunity, podpora léčby kožních a alergických onemocnění, pozitivní vliv na dýchací cesty, zvláčnění pleti, zpomalení stárnutí a také zlepšení kvality spánku.
Mezi další doplňky do sauny patří přesýpací hodiny, podlavicové reproduktory, teploměr nebo dřevěné vědro a naběračkou. Mnoho klientů si přeje mít v sauně příjemnou atmosféru, proto si přejí podsvícení zádových opěrek různými barvami.
Kvalitní sauny od Aquamarine Spa
Naše společnost se specializuje na prodej kvalitních a designových saun, bazénů a vířivek. Také realizujeme exkluzivní privátní i komerčních wellness. Čím se vyznačujeme?
-Výběrem z finských saun, parních saun nebo kombinovaných infrasaun a bio saun.
-Poradenstvím, péčí a kvalitním servisem.
-Nabízíme designové sauny TAO, které se vyrábí v Čechách.
-Dlouhou životností a kvalitou našich produktů.
-Saunami na míru se solnou stěnou, hvězdným nebem, prosklenou stěnou, světelnou terapií, dekorací atd.