Zpátky na výpis novinek

Venkovní sauna vám umožní dokonalé spojení s přírodou

Vybíráte si venkovní saunu? Přečtěte si kompletního průvodce, jak na to. Venkovní sauna se hodí na každou zahradu.

Venkovní sauna vám umožní dokonalé spojení s přírodou

Chcete si pořídit domů saunu a zaujala vás venkovní sauna?

Láká vás saunování v obklopení přírody?

Vybíráte z různých modelů venkovních saun nebo sauna domků?

Právě propojení s přírodou během saunování, návrat ke kořenům a únik od běžného stereotypu nabízí venkovní sauna domek. Přečtěte si článek o výhodách sauna domku, kam jej umístit, jaké je potřeba mít vybavení a jaké vybrat vytápění.

Jaké výhody má venkovní sauna?

Hlavní výhodou venkovní sauny oproti domácí sauně je spojení s přírodou a možnost relaxace v obklopení zahrady. Jednou z výhod je i radost z prudkého zchlazení venku přímo ve sněhu, v kádi nebo v jezírku. Venkovní sauna domek se může stát i krásným designovým prvkem vaší zahrady.

Saunování obecně pomáhá uvolňovat stres, zlepšovat krevní oběh a současně detoxikovat vaše tělo. Velký přínos má pro imunitní systém. V dnešní době jsou viry a bakterie agresivnější a správné saunování pomáhá posilovat imunitní systém. Pokud navštěvujete saunu dvakrát až třikrát do týdne můžete snížit riziko nákazy virového onemocnění až o 65 %, jak uvádí zahraniční studie.

Venkovní sauna má pozitivní účinky u lidí s hypertenzí, pacientů po infarktu myokardu nebo u lidí se srdečním selháním. Venkovní sauna dokáže i pozitivně působit na celou řadu tělesných orgánů – na chronický zánět, na slinivku břišní, tenké a tlusté střevo, kůži, kardiovaskulární systém, dýchací cesty nebo na psychiku. Velký přínos má sauna i po úrazech nebo u přetížených svalů. Jaké jsou vaše důvody pro saunování? Podle toho si zvolte druh sauny.

Druhy venkovní sauny – finská venkovní sauna, kombinovaná a další

Pro venkovní sauny se hodí tradiční finská sauna. Teplota ve finské sauně dosahuje až 105 °C a vzduch je velmi suchý. Samotný cyklus saunování trvá zhruba 15 minut a poté následuje prudké zchlazení ve sprše, ochlazovacím bazénku nebo třeba sudu se studenou vodou. Jeden cyklus by měl proběhnout třikrát, přičemž odpočinek mezi jednotlivými cykly je vhodné prodlužovat. Účinnost finské sauny se výrazně zvýší poléváním kamenů viz. níže.

Finská sauna v kombinaci s infrasaunou nebo s bio saunou nabízí několik režimů saunování. Snadno si zapnete infrazářiče a pomalu si tak prohřejete unavené svaly nebo si nastavíte program klasické finské sauny, a přitom si užijete autentický zážitek tradičního finského saunování.

Oblíbená je i bylinková nebo bio sauna. Bio sauna se rozpaluje maximálně na 60 °C a bylinková sauna na 50 °C. Bylinky mají blahodárný účinek na pleť, vlasy a na dýchací cesty. V bylinkové sauně je nižší vlhkost a mohou se tak projevit bylinky naplno.

Ve wellness můžete narazit i na parní saunu. Parní sauna je charakteristická vysokou vlhkostí a nízkou teplotou pohybující se mezi 40 a 50 °C. I parní saunu si můžete nechat nainstalovat domů.

Kam se venkovní sauna umisťuje?

Možná se vám honí hlavou, jak venkovní saunu začlenit do vaší zahrady, aby doplňovala její osobitý ráz. Venkovní sauna se často umisťuje do přirozeného prostředí – někam mezi vzrostlé stromy, zády ke keřům nebo k plotu po obvodu pozemku.

Pokud máte zahradní jezírko, tak se venkovní sauna hodí hned vedle nebo do jeho blízkosti. Voda, stejně jako zeleň jsou silné přírodní prvky, které umocní váš zážitek ze saunování. Další možností je umístit saunu na vyvýšený kopec s výhledem na okolní zahradu. Takovýto kopeček je možné vytvořit i uměle.

Nedávejte však saunu na druhý konec zahrady. V zimě by se vám nemuselo chtít chodit tak daleko. Myslete také na soukromí zejména v případě, když uvažujete o prosklené stěně. Už na začátku myslete také na to, že po saunování je potřeba se prudce zchladit. Současné zimy vám možná neumožní jen tak vyběhnout ven do mrazu nebo zapadnout do sněhu. Nabízí se sprcha, bazén, jezírko, sud nebo polévací vědro. Promyslete si, jak velkou saunu chcete. Podle toho počítejte i s náklady na provoz.

Malá venkovní sauna se hodí i na terasu domu či na balkón, případně je možné ji částečně zapustit do domu.

venkovní sauna

Jak vybrat venkovní saunu

Zvažte, zda chcete mít venkovní domek s prosklenou stěnou nebo s okénkem. Přejete si i místo pro odpočinek či sprchu nebo vám postačí jen sauna? Venkovní sauna vyžaduje při stavbě úpravu povrchu a následně jeho zpevnění ve formě základové desky nebo zámkové dlažby. Základní deska je důležitá. Dřevo by totiž nemělo být dlouhou dobu v kontaktu s vodou. Mohlo by dojít k předčasnému práchnivění a vzniku plísní.

Základem každé sauny je kvalitní dřevo. Náš český smrk nemá tak hustou strukturu jako třeba ten skandinávský. Mezi doporučované typy dřeva patří osika, hemlock, abachi nebo cedr. Saunové lavice a opěrky se často vyrábějí z africké vrby Abachi, protože nepálí ani při doteku holé kůže. Samotná úprava dřeva a nátěry by měly zajistit dostatečnou ochranu dřeva tak, aby vydrželo. Při samotné stavbě sauny je důležité věnovat pozornost dostatečné izolaci.

Venkovní sauna vyžaduje i dobré větrání. Nepříjemný pocit v sauně nastává převážně kvůli nedostatku kyslíku než z vysoké teploty. Správné odvětrávání pomáhá s odstraněním vlhkosti a zamezení tvorby hub.

Venkovní sauna domek potřebuje mít na střeše okapovou rouru na déšť, aby se tam nedržela voda. Venkovní sauna může být osvětlena jak v interiéru k dokreslení správné atmosféry při saunování, tak v exteriéru speciálními vodovzdornými LED světly.

A jaké další vybavení může mít venkovní sauna?

Mezi základní vybavení každé sauny patří lavice, podhlavníky, nástupní lavice, přesýpací hodiny, teploměr, vědro s naběračkou na polévání kamenů.

Mnoho klientů si přeje i dálkový ovladač nebo aplikaci na spuštění a vypnutí sauny na dálku. Součástí je i tepelná pojistka, která by měla zajistit automatické vypnutí sauny v případě přehřátí. Důležitou součástí venkovní sauny jsou i lávové kameny. Ty je potřeba nejprve zahřát a následně polévat horkou vodou. Díky tomu se v sauně vytvoří pára a tím se zvýší vlhkost.

Dále doporučujeme kombinovat saunování s aromaterapií pro lepší navození relaxace. Zvolte esenciální oleje, které navozují relaxaci a pročisťují tělo. Třeba eukalyptus nebo levanduli, které si můžete natírat přímo na tělo, případně je přidat do vody k lávovým kamenům.

Samostatná kapitola je vyhřívání. Chcete mít elektrické vyhřívání nebo upřednostňujete topení dřevem?

Saunová kamna nebo topení dřevem?

Elektrická saunová kamna jsou pohodlnější. Nastavíte je na určitou teplotu a pak už nic neřešíte. Venkovní sauna má obvykle i komín, proto jsou oblíbená i kamna na dřevo. Saunová kamna na pevná paliva mají pocitově příjemnější teplo, které nevystupuje z kamen konstantně jako je tomu u elektrických kamen. Tento typ kamen je ale více tradiční.

Vyžaduje však práci kolem obstarávání dřeva, přípravu na saunování, vysypávání popelu, skladování a nutnost uklízení třísek, kůry, popela a zbytku uhlí. Náklady na pořízení dřeva jsou/mohou být vyšší. Samotná délka nahřívání se u obou metod pohybuje mezi 45 a 60 minutami. V případě dřeva pak záleží na tom, zda máte dřevo nasekané a jestli je suché nebo vlhké. Pokud tedy nejste skalním saunařem, pak doporučujeme elektrická saunová kamna.

Jaká venkovní sauna se hodí pro vás?

Chcete mít na zahradě nebo doma kvalitní a krásnou designovou saunu? Naše společnost se specializuje na prodej kvalitních saun, bazénů a vířivek. Také realizujeme exkluzivní privátní i komerčních wellness. Čím se vyznačujeme?

-Dlouhou životností a kvalitou našich produktů.

-Saunami TAO vyrobenými na míru s různými rozměry a vybavením – solnou stěnou, prosklenou stěnou, světelnou terapií, hvězdným nebem, dekorací atd.

-Nabízíme české sauny, které se vyrábí v Olbramovicích.

-Výběrem z finských saun, parních saun nebo kombinovaných saun.

-Poradenstvím, péčí a kvalitním servisem.

Více informací o saunách od Aquamarine Spa