Zpátky na výpis novinek

Sauna – podpora zdraví a relaxace v jednom

V tomto článku si představíme typy saun podle umístění či typu saunování a proč dát přednost kvalitní sauně.

Sauna – podpora zdraví a relaxace v jednom

Sauna má celou řadu benefitů a pro mnoho lidí představuje jednu z forem relaxace po náročném dni. Saunování ve finské sauně a následné prudké zchlazení je typem otužování, který si můžete přizpůsobit svým potřebám a možnostem vašeho těla. Navíc jej můžete obohatit o různé smyslové terapie – pouštění si tematické hudby, aromaterapii či světelnou terapii.

Sauna a její účinky na zdraví

Boj s bakteriemi a viry v posledních letech sílí a mnoho z nás intenzivně pracuje na zlepšení imunitního systému. Sauna a obecně správné saunování má pozitivní účinky na zdraví. To mimo jiné dokazuje mnoho zahraničních studií. Například polští vědci zjistili, že sauna má vliv na úbytek tělesné hmotnosti u sportovců a stimuluje imunitní systém.

Studie Waltera Crinniona dokládá pozitivní účinky saunování u lidí s hypertenzí, pacientů s infarktem myokardu nebo u lidí se srdečním selháním. Sauna obecně pozitivně působí na celou řadu tělesných orgánů – slinivku břišní, chronický zánět žlučníku, tenké a tlusté střevo, dále na pohybový aparát, kůži, kardiovaskulární systém, dýchací cesty, neurovegetativní systém a na psychiku. Velký přínos má sauna i pro rehabilitaci po úrazech, ploténkovém syndromu, u svalů z přetížení nebo u zánětů šlach.

Pilch uvádí, že finská sauna má prokazatelný vliv na metabolismus tuků, což je obzvlášť důležité pro pacienty, kteří trpí ischemickými chorobami z důvodu aterosklerózy. Studie na 20 mladých ženách prokázala znatelné změny v metabolismu tuků – snížení cholesterolu, LDL a zvýšení HDL cholesterolu už po sedmé návštěvě sauny.

Jiné studie říkají, že pokud navštěvujete saunu nejméně třikrát do týdně, posílíte si imunitu až o 60 %. Pokud jste příznivci saunování a nechcete už dojíždět do saunových center nebo jiných veřejných saun, doporučujeme pořídit si kvalitní saunu domů.

Více informací o saunách od Aquamarine Spa

Jaký typ sauny vybrat?

Jaké výhody má venkovní sauna a jaké domácí sauna? Představíme si oba typy saun podle umístění, abyste se mohli snadněji rozhodnout.

Venkovní sauna – tradice a spojení s přírodou

Saunování ve venkovních saunách se zrodilo už před tisícovkami let. Venkovní sauna představuje návrat ke kořenům – spojení s okolní přírodou, svěžím vzduchem či nádhernou scenérií. Pro mnoho lidí jsou saunové domky symbolem romantiky a místem pro útěk z každodenního života. Pro venkovní typ saunování se obecně hodí tradiční finská sauna. Bohatou tradici finského saunování byste našli ve Skandinávii, na Sibiři nebo v evropské části Ruska.

Venkovní sauna by měla vypadat hezky, aby zapadla na vaši zahradu nebo na terasu a Vy jste se v ní cítili příjemně. Důležité je, aby byla postavená z kvalitních materiálů, které odolají i nepříznivému počasí a vydrží dlouho. Venkovní saunu je možné koncipovat jako volně stojící sauna domek, multifunkční zahradní stavbu se saunou a příslušenstvím či jako saunu integrovanou do domu se vstupem na zahradu.

Výhodou venkovní sauny je možnost libovolných rozměrů a dispozičního rozvržení či možnost následného zchlazení ve sněhu, ochlazovacím bazénku nebo ve sprše. Mezi nevýhody patří vyšší pořizovací náklady, náročnější požadavky na stavbu, izolaci a volbu materiálu obložení. Obecně venkovní sauna má vyšší provozní náklady.

Domácí sauna – soukromí a pohodlí v jednom

Domácí saunu si většina lidí pořizuje do hotového domu či bytu. Trendy se ale pomalu mění. V dnešní době mnoho lidí přemýšlí o pořízení sauny už při počátečním zařizování bydlení. Například finská sauna vyžaduje dobrý přívod vzduchu a časté odvětrávání. Proto je ideální s ní počítat už na začátku projektu.

Nejčastějším místem pro umístění domácí sauny v bytě nebo v rodinném domě je ložnice, koupelna, samostatná wellness místnost či sklep, případně veranda, terasa, balkón nebo zimní zahrada.

Výhodou domácí sauny je naprosté soukromí. Dále je to snadnější stavební příprava, realizace, jednodušší údržba, možnost výhledu ven na zahradu či nižší provozní nebo pořizovací náklady. Mezi zápory pak patří menší kontakt s přírodou, případně nutnost vyhrazení si dostatečně velkého místa. I když domácí sauna může mít i malé rozměry, a tudíž se vejít kamkoliv. Přečtěte si více o naší nabídce.

Více informací o saunách od Aquamarine Spa

sauna aquamarine spa

Finská sauna, bio sauna, parní sauna nebo infrasauna?

Jaký typ sauny vybrat? Existuje několik druhů saun – klasická finská sauna, bio sauna s nižšími teplotami, parní sauna, infrasauna a další typy jako jsou bylinková sauna či tropická sauna. Pojďme si představit ty nejznámější.

Finská sauna – se rozpaluje až na 105 °C s tím, že vzduch je velmi suchý. Cyklus saunování trvá zhruba 15 minut a poté následuje prudké zchlazení v ochlazovacím bazénku. Účinnost finské sauny se zvýší při polévání kamenů. Abyste ze saunování získali co nejvíce benefitů, obecně se doporučuje navštěvovat finskou saunu 2-3krát do týdne. Finská sauna vám pomůže s posílením imunity, detoxikací organismu, se svalovým uvolněním nebo třeba s psychikou.

Bio a herbal sauna – Tyto dva druhy saun jsou ideální pro všechny. Bio saunu rozpálíte „pouze“ na 60 stupňů a můžete si tak dopřát naplno sílu bylinek. Tento typ sauny má pozitivní vliv primárně na pleť, vlasy a dýchací cesty. V bio sauně je vyšší vlhkost. Herbal saunu se doporučuje rozpálit na 30 až 50 stupňů. Je zde nižší vlhkost a mohou se zde naplno projevit účinky aromaterapie.

Infrasauna – V infrasauně na vás působí zářiče, které ohřívají vaši pokožku. Budete se tak hodně potit. Teplota v infrasauně je mnohem nižší než teplota v klasické finské sauně. Pohybuje se okolo 50 stupňů. Jedna procedura trvá 30 až 40 min. Infrasauny jsou oblíbené v malých bytech, protože nejsou náročné na odvětrávání a přívod vzduchu.

Parní sauna – Tento typ sauny má vysokou vlhkost vzduchu. Teplota v parní sauně dosahuje 40 až 50 stupňů. Páru zajišťuje parogenerátor. Parní sauna pomáhá s dýchacími cestami a vykašláváním. Obecně je však parní saunu těžší postavit, neboť je potřeba dobře vyřešit parozábranu, hydroizolaci a osvětlení.

Kvalitní sauna vs. běžná sauna, aneb proč se vám vyplatí zainvestovat

Před samotným výběrem sauny je potřeba zvážit dispozice, umístění, materiál, kapacitu či provozní náklady. Kvalitní sauny vám umožní vybrat si vlastní design, osvětlení či lavicové rozmístění. Běžné kusové sauny, které mají rozměry dané si nemůžete přizpůsobit podle vlastního gusta.

Kvalitní sauny na míru se naopak přizpůsobí vašim potřebám a přáním. Vlastní rozměry sauny oceníte zejména u domácích saun, které chcete umístit do menších či specifických prostor. Saunu je možné napojit na chytrou domácnost. To vám například umožní začít s rozpalováním už za jízdy z práce. Kvalita dřeva je také klíčová z hlediska údržby a vzhledu, který se vlivem používání může měnit.

Venkovní sauny vyžadují kvalitní materiál, aby odolávaly nepřízni počasí. Tady se vyplatí zainvestovat. Díky tomu se budete ze sauny těšit dlouho a bez zbytečných problémů. Pokud přemýšlíte o zainvestování do kvalitní sauny, pak oceníte i možnost kombinace finské sauny s bio nebo herbal saunou. Každý v domácnosti si tak vybere, co mu vyhovuje nejvíce.

Proč kvalitní sauny od Aquamarine Spa?

Naše společnost se specializuje na prodej kvalitních saun, bazénů a vířivek. Také realizujeme exkluzivní privátní i komerčních wellness. Čím se vyznačujeme?

-Dlouhou životností a kvalitou našich produktů.

-Saunami TAO vyrobenými na míru s různými rozměry a vybavením – solnou stěnou, prosklenou stěnou, světelnou terapií, hvězdným nebem, dekorací atd.

-Nabízíme české sauny, které se vyrábí v Olbramovicích.

-Výběrem z finských saun, parních saun nebo kombinovaných saun.

-Poradenstvím, péčí a kvalitním servisem.

Více informací o saunách od Aquamarine Spa