Bazén do svahu – jak na stavbu a výběr bazénu
Bazén do svahu neboli polozapuštěný bazén bude řešením pro ty z vás, kdo mají svažitý terén na zahradě. Částečně zapuštěné bazény vydrží déle než nadzemní bazény. Jejich stěny nemusí tolika odolávat vlivům počasí a mají snadný přístup do vody. Navíc vypadají luxusně.
Částečně zapuštěný bazén do svahu
Věděli jste, že na svažitém pozemku mohou architekti navrhnout krásný designový bazén například s přelivnou skleněnou stěnou? Jedná se o designové a luxusní řešení. Příkladem je Galerie lidské tvořivosti od studia de.fakto.
Kdy vlastně mluvíme o svažitém terénu? Pokud je klesání pozemku nižší než 6 %, pak se hovoří pouze o sklonu. Nad 6 % se pozemek považuje za svažitý. Umístění bazénu do svahu jeho životnost a funkčnost nijak neovlivní.
V případě mírně svažitého terénu se v nejvyšším bodě bazén zapustí až po okraj a zbytek, který vyčnívá nad povrch se vybetonuje. Do betonu následně přijde výztuž, aby byl co nejvíce pevný. Beton je potřeba opřít o opěrnou zídku, případně z této strany zeminy vytvořit svah a na něm založit okrasnou skalku. Pokud vám zbývá prostor kolem bazénu, lze jej vydláždit a úplně srovnat. Tím vznikne relaxační zóna a také prostor pro kolejnice na zastřešení bazénu.
Na svažitém pozemku je nejjednodušším řešením zapustit bazén do nejvyššího bodu terénu a obklopit ho vyvýšeným okrajem z kamene nebo dlažby. Tímto způsobem vytvoříte stylovou terasu, která se bude tyčit nad zahradním povrchem. Pokud by byl přechod z této terasy do nižší části zahrady příliš strmý, můžete přidat schody. Alternativně lze vytvořit několik úrovní, čímž vznikne nádherný kaskádovitý svah.
Bazén do svahu by měl mít určitý typ, tvar a velikost. Svah dokáže i dosti stínit, což je stinná stránka tohoto řešení. Záleží ale na samotné orientaci pozemku.
Jaký vybrat bazén – technologie, materiál a doplňky?
Pro bazén do svahu si vybíráte již zmíněný tvar, hloubku, umístění a materiál. Pro rodinný bazén, ve kterém se budou koupat i děti postačí dno 1,2 metru hluboké. Může být i zakřivené v rozmezí 1,2 až 1,8 metru. Pro plavce je důležité mít dno hluboké min. 1,5 metru či prohlubeň v rozmezí 1,2 až 2,4 metru. Velká prohlubeň slouží zejména ke skokům z můstku. Pamatujte na to, že čím větší bazén, tím vyšší budou náklady.
Větší zapuštěné bazény vám na druhou stranu nabídnou více prostoru na vodní aktivity. Ideální délka bazénu je mezi 4 a 7 metry s šířkou od 3 do 5 metrů.
Na základovou desku se usazuje laminátový, nerezový nebo betonový bazén podle toho, jaký si vyberete. Bazén vám obvykle výrobce přiveze vcelku. Pouze ty větší se svařují až na místě. Bazény do země můžete usadit pomocí jeřábu, u betonových bazénů je to však obtížnější. Betonové bazény vyzdívané nebo s fólií se musí vyrábět až na místě, tím se prodlužuje doba instalace.
Následuje propojení bazénu s technologií, což dělají přímo bazénáři. Nejprve zapojí filtraci, světla, protiproud a zaškolí vás, jak se o bazén starat. Následuje izolace a obezdívání. Laminátové bazény se postupně napouštějí vodou, a přitom obsypávají suchou betonovou směsí. Nerezové bazény pak vyžadují betonové patky pod atrakce a vestavné díly. Montáž laminátových a nerezových bazénů výrazně snazší než třeba instalace betonových bazénů.
Na konec se dokončí povrchové úpravy. Je důležité počítat také s místem na zastřešení, které vyžaduje min. 10 cm kolem bazénu a také s místem na odsunutí zastřešení, kde se budou pokládat kolejnice. Zapuštěné bazény jsou obehnány dlažbou. Můžete si vybrat, jestli umístíte kolem bazénu betonovou dlažbu, dřevoplastové paluby, případně dřevěná prkna.
Betonový bazén do svahu
Betonové bazény patří mezi oblíbené varianty, a to nejen u zákazníků, ale i u architektů. Betonové bazény se staví přímo na místě, což je činí ideální volbou pro obtížně přístupné prostory. Je to tedy ideální bazén do svahu. Opěrná stěna pro betonový bazén se postaví z betonu, aby podepřela zeminu kolem bazénu. Klienti si mohou vybrat mezi skimmerovým a přelivným bazénem. Velkou výhodou je jejich variabilita, která umožňuje přizpůsobit tvar, velikost i barvu přesně podle vašich představ.
U betonových bazénů máte také možnost zvolit povrchovou úpravu – fólii, nátěr nebo obklad. Nejčastější volbou jsou fóliové bazény, které nabízí širokou škálu barevných variant. Mezi zajímavé možnosti patří 3D fólie, které díky vodotěsné membráně imitují například přírodní kámen. Někteří výrobci navíc do fólií přidávají speciální 3D reliéfní vzory, díky nimž jsou fólie nejen vizuálně, ale i na dotek unikátní. Kvalitnější typy fólií bývají navíc opatřeny antibakteriální akrylátovou vrstvou, která chrání před opotřebením, stárnutím a brání růstu řas.
Betonový bazén do svahu má i svoje nevýhody. Je to primárně náročnost výstavby, delší čas potřebný k realizaci a vyšší počáteční investice. Konstrukce je obvykle tvořena samonosnou železobetonovou nebo betonovou vanou s upraveným povrchem podle zvoleného designu. Příkladem zapuštěného betonového bazénu do svahu může být realizace přelivného bazénu s fólií Touch Elegant.
Nerezový bazén do svahu
Do svahu se dá zapustit i nerezový bazén. Příkladem je naše realizace proskleného nerezového bazénu do svahu, při jehož instalaci museli technici šikovně uchopit jeho zapuštění do mírného svahu. Jedná se o nerezový bazén 13 metrů dlouhý s jednou přelivnou stěnou. Prosklená stěna a částečné nerezové obložení působí zrcadlovým dojmem.
Kvůli nerovnostem zahrady si klient přál integrovat konstrukci takovým způsobem, aby byl z jedné strany včleněn do svahu a z druhé, aby zůstal volně přístupný. Díky tomu se do bazénu dá vsadit skleněná deska. Technologii jsme umisťovali prakticky v šachtě pod obložením terasy.
Máte zájem o kvalitní bazén do svahu, který se stane chloubou vaší zahrady, a přitom vydrží dlouho? Podívejte se na naši nabídku bazénů.