Zpátky na výpis novinek

Zelená voda v bazénu a jak ji nechat minulostí

Zelená barva je u mnoha lidí jednou z oblíbených. Toto tvrzení ale začíná být pasé, jakmile se spojí se slovem bazén.

Zelená voda v bazénu a jak ji nechat minulostí

Zelená voda v bazénu je totiž noční můrou každého majitele. Když nevíte, co s ní, můžete investovat hodiny a hodiny dřiny do bezvýsledného čištění a spoustu peněz do zbytečně velkého množství chemikálií. V čem tkví problém?

Zelená voda v bazénu – hlavním původcem jsou řasy

Důvodů, proč se vám stále nedaří proměnit žabí údolí v dokonale křišťálovou vodu, může být hned několik. Jedním z nich bývají přemnožené řasy, kterým zrovna nepřidává proměnlivé počasí. Déšť totiž zpravidla snižuje pH vody v bazénu, čímž klesá účinek chemických pomocníků. Zelená voda v bazénu se dostaví záhy.

Tím se však dostáváme do bludného kruhu, kdy vysoké venkovní teploty a zároveň nízké pH vody způsobí, že se u stěny bazénu vytvoří nechvalně známý zelený řasový povlak. Proto sáhnete po chloru s nadějí, že se další den stane zázrak. Opak je ale pravdou a zelená barva přes noc získala ještě sytější brčálový nádech a jako bonus vám zelený bazén silně zapáchá chemií.

Filtr a zelená voda v bazénu

Každému majiteli bazénu je jasné, že kvalitní filtrace je dnes už nezbytným a klíčovým prvkem při v udržování čistoty vody v bazénu. Výkonný filtrační systém by si měl hravě poradit s veškerými nečistotami a mikroorganismy, a to i při velkém vytížení bazénu. Filtrace má za úkol eliminovat zákal a tím pádem i nevzhledně zelenou vodu v bazénu. Takový zákal vody je způsoben mikroskopickými nečistotami, které pouhým okem jen tak nezahlédnete.

Zelená voda v bazénu a PÍSKOVÉ čištění

Pokud chcete jít cestou osvědčené jistoty a spolehlivosti, sáhněte při výběru po pískovém filtru, který filtruje vodu skrze pískovou křemičitou náplň. Tato speciální filtrační náplň dokáže účinně zachytit jakékoliv nečistoty a přečištěnou vodu následně pošle zpět do bazénu.

Kromě bakterií a řas si poradí třeba s listím nebo větvemi. Zelná voda v bazénu nebude mít šanci. Filtry jsou navíc navrženy tak, aby odolaly vysokému tlaku, bazénové chemii a vydrží vám tak několik sezón. Bazén se nebojte filtrovat preventivně každý den. Jednou týdně pak filtr pročištěte.  

zelená voda v bazénu aquamarinespa

 

Vyvážené pH je klíčem k úspěchu

Pokud toužíte po vodě jako z katalogu a stále se vám tento chtíč nedaří zrealizovat, možná je kámen úrazu právě zde. Zelená voda v bazénu může totiž znamenat špatné hodnoty pH. Naprosto zásadní je srovnat pH vody a udržovat jeho standard.

Ideální hodnota se pohybuje něco mezi 7 – 7,4 pH. Zjistíte ji snadno pomocí pH testeru, kterých je na trhu celá řada. Zvolit můžete například osvědčené papírové proužky, které mění podle hodnoty pH vody svou barvu. Pro obě varianty – nízké nebo vysoké pH slouží přípravky pH plus nebo pH mínus.

+

Pokud hodnota překročí svou únosnou hranici, zabrání tak chloru, aby dělal svou práci, čímž se bazén hravě zanese bakteriemi. Zelená voda v bazénu má pak zcela jinou příčinu, než jsou řasy. Pak je třeba sáhnout po prostředcích na snížení pH, jako je například hydrogensíran sodný.

Co ale trápí majitele bazénů nejvíce, je naopak nízké pH. To se rovná vyšší kyselosti bazénu, která je hotovým rájem pro vznik řas a bakterií, tudíž pro nechtěný zelený nádech. Vaším posláním je pak vytvořit nehostinné podmínky pro všechny tyto mikroorganismy. To docílíte hned několika způsoby:

  • Neo chlor stabilizovaný – zelená voda v bazénu reaguje na aktivní chlor, který účinně působí proti bakteriím a organickým nečistotám
  • Hydroxid sodný – dokáže hravě zvýšit pH vody, ale pozor na poleptání,
  • Chlorový šok – zde hraje hlavní roli rychlorozpustný granulát s obsahem až 70 % aktivního chloru, který skvěle dezinfikuje velmi znečištěný bazén.

Zelená voda v bazénu – pomůže slaná voda

Pokud se chcete vyvarovat trablím se silně znečištěnou či zelenou vodou v bazénu a zabránit možným alergickým reakcím, zkuste dát šanci fenoménu posledních let – slané vodě! Vedle snadnější údržby také nedráždí vaše oči, sliznici a je šetrnější k životnímu prostředí. Zelená voda v bazénu vás se slanou vodou trápit nebude.

Nenechte se zmást počáteční vyšší investicí do zázraku jménem automatická solnička, která hlídá a redukuje množství soli v bazénu. Dlouhodobě má totiž slaná voda daleko nižší provozní náklady. Pokud jste si ale mysleli, že slaná voda = 0 % chloru, jste na omylu. I tato voda chlor obsahuje, ale tento chlor vzniká přirozenou cestou, a sice rozkladem na kyslík, ozon, a nakonec plynný chlor.

Ten je pak daleko šetrnější vůči vaší pokožce i celkovému životnímu prostředí a vodu navíc udrží perfektně čistou. Bazénová slaná voda je sice asi 10x méně slaná než v moři, ale aspoň získáte benefit v podobě zdravých očí bez zarudnutí a nepříjemného pálení. Sůl tak nezničí vaše oblíbené plavky, zato vám pomůže například s léčením bradavic a zajistí hebkou kůži!

Tipy na závěr a jak zelené vodě předcházet

Máme pro vás několik tipů, jak předejít zelené vodě v bazénu.

Chemii nejdříve otestuje na vzorku vody

Než použijete kteroukoliv chemikálii do celého bazénu, nejprve si do kýble naberte alespoň litr vody z bazénu a chemii aplikujte. Zjistíte tak, jak moc ovlivní pH vody, díky čemuž si můžete hravě vypočítat, kolik prostředku máte použít na celý bazén. Díky správné prevenci a údržbě se vás zelená voda v bazénu už nemusí týkat.

Vsaďte na kvalitní vysavač

Bazénových vysavačů je na trhu samozřejmě nepřeberné množství.
Jaký tedy vybrat? Sáhnout můžete nejlépe po poloautomatických nebo plně automatických. Nevýhodou poloautomatických je, že tyto vysavače nemají zpravidla plynulý chod a svým rychlým pohybem rozvíří řasy do objemu bazénu.

Bazén tak budete muset vysávat na několikrát. Investicí do plně automatického robota pak rozhodně nic nezkazíte. Vydrží vám roky a bude vašim věrným a velmi důležitým sluhou. Kromě nejvyššího výkonu dokáže díky infračerveným senzorům, dvouvrstvému filtračnímu systému a čtyřem motorům zajistit bezkonkurenční servis.

Když si to celé shrneme, dodržujte t jistá pravidla týkající se čištění bazénu. Naprosto zásadní je kontrola pH vaší vody a zároveň vsadíte na osvědčenou kvalitu v podobě několika pro vás správných produktů.

laminátový bazén aqumarinespa