Trendy v otužování, aneb jak začít
Přečtěte si, pro koho otužování je a naopak není, jaké jsou trendy a jak vlastně začít.
Láká vás vyzkoušet otužování? Právě v zimním období narazíte nejčastěji na fotky lidí, jak se koupou ve studené vodě. Po celé ČR najdete mnoho skupin, které se zabývají otužováním. Vysekávají díry do ledu a plavou v polozmrzlých rybnících. Jak s otužováním začít a na co si dát pozor?
Výhody otužování a účinky
Základem zdravého životního stylu je klidná mysl, dostatek spánku, zdravá a kvalitní strava a také posilování imunity. Jednou z forem posilování imunity je i otužování.
Mezi hlavní výhody otužování patří prevence nachlazení a posílení imunity. Dále je to odbourání přebytečných tuků, zmírnění bolesti, úleva od alergií, nižší náchylnost na změny, snížení rizika vysokého tlaku, zlepšení nálady, nižší náchylnost na změny počasí a další.
Důležitá je vždy trpělivost. Výsledky se totiž dostaví nejdříve po třech týdnech. Výsledek ale stojí za to. Díky otužování můžete snížit projev nemoci a mít lehčí průběh. Tím, že si postupně zlepšujete toleranci těla na výkyvy teplot, pak tím pozitivně ovlivňujete funkci termoregulačního centra.
Poslední studie dokázaly, že když si ponoříte tělo do vody o teplotě 4,4 °C, dochází už za 20 vteřin ke zvýšení hladiny hormonu noradrenalinu o 250 %. Ten také roztahuje cévy v kosterních svalech a zvyšuje tak jejich okysličování. Tím se povzbuzuje radost ze života. Voda o teplotě 14 °C může při delším ponoření zvýšit hladinu noradrenalinu o 530 % a dopamin, který v mozku umožňuje přenos impulzů o 250 %. Otužování vám pomůže k radosti v životě.
Jak s otužováním začít?
S otužováním začněte pomalu. Prvním krokem by měla být vzduchová lázeň, tedy jakýmkoli způsobem na sebe namířit studený proud vzduchu. Ideálně, když si začnete v noci postupně otevírat okno.
Druhým krokem je začít používat vodu. Na začátku můžete začít se studenou žínkou a postupně přejít na vlažnou vodu až studenou. Ideálně, když si budete dávat studenou sprchu ráno před snídaní. Délka sprchování by neměla přesáhnout tři minuty.
Odvážlivci a nadšenci se pak mohou přihlásit do jednoho z otužovacích klubů a začít plavat ve studené řece. Klíčová je posloupnost a dlouhodobost. Měli byste začít postupně od pár vteřin až po několik minut. Po delším pobytu ve studené vodě dochází k otužileckému třesu, kdy si tělo začíná vyrábět teplo. To by nemělo být potlačováno! Pokud má voda pod 15 stupňů, pak doba plavání by neměla přesáhnout 20 minut.
K dobré formě otužování s viditelnými výsledky vám postačí i studené sprchování, a to 2krát až 3krát do týdne.
Pro koho je otužování vhodné a pro koho naopak není
Předtím než skočíte do vody je potřeba zvážit své zdraví. Pokud trpíte některými onemocněními uvedenými níže, pak pro vás otužování nemusí být to pravé.
Problémy s krevním tlakem – lidé, kteří mají nekontrolovaný vysoký nebo nízký krevní tlak by měli před otužováním zvážit rizika. Studená voda zvyšuje krevní tlak, a to může ovlivnit lidi s hypertenzí.
Cévní onemocnění – jako je Raynaudův syndrom, který způsobuje nadměrné zúžení cév může otužování učinit nevhodným.
Srdeční onemocnění – lidé s vážnými srdečními onemocněními jako je ischemická choroba srdeční, angina pectoris nebo srdeční arytmie, by měli být při otužování opatrní.
Respirační onemocnění a neurologické problémy – některé neurologické poruchy mohou zvýšit riziko záchvatu při náhlém vystavení chladu. Lidé s epilepsií by měli být opatrní, stejně jako lidé s metabolickými poruchami nebo diabetes.
Každopádně doporučujeme poradit se vždy s lékařem. Zejména pokud plánujete zimní plavání někde v řece nebo v rybníce.
Saunování jako efektivní forma otužování
Přijde vám koupání v řece nebo v rybníce děsivé nebo myslíte, že to není pro vás? Vyzkoušejte saunování, kde se nejprve vyhřejete a až pak se prudce zchladíte v ochlazovacím bazénku nebo ve sprše. Poslední částí celého saunovacího cyklu je odpočinek. Saunování a otužování se obecně skvěle doplňují. Procesy, které se v těle dějí během saunování se podobají těm, které probíhají při fyzické aktivitě.
V okamžiku, kdy se tělo prudce zchladí, začne proces snahy o zachování stálé teploty. Tím se nabudí systém bílých krvinek a ty se pak množí. Bíle krvinky hrají důležitou roli při tvorbě imunity. Jsou naším ochráncem v okamžiku, když do těla pronikne infekce, bílé krvinky se zapouzdří a zlikvidují případné škůdce.
V případě slabé imunity klesá počet bílých krvinek. Člověk je tak náchylnější a viry a infekce ho mohou snadněji napadnout. Jaké jsou trendy v otužování?
Otužovací káď a Wim Hofova metoda
O Wim Hofově metodě jste už určitě slyšeli. Její síla spočívá v meditaci, správně provedené dýchací technice, a nakonec také v pobytu v ledové vaně, kádi nebo v rybníce. Než začnete se studenou vodou, naučte se dýchací techniku.
-Dýchání probíhá ve 3 až 4 kolech za sebou.
-Součástí jednoho kola je zhruba 30 hlubokých a pravidelných nádechů a výdechů.
-Po třicátém nádechu se ještě jednou zhluboka nadechnete a zadržíte dech ve výdechu.
-Až budete potřebovat se znovu nadechnout, pak následuje nádech a zadržení dechu na 15 vteřin. Je dobré zatnout svaly pánevního dna. Cyklus se pak opakuje.
Práce s myslí je také důležitá. Je to jeden z pilířů Wim Hofovy metody. Cílem techniky je naučit se vnímat opět své tělo. Až zvládnete techniku dýchání, pak se začněte pomalu otužovat od rukou, nohou až po ledovou sprchu a ponoření se do kádě či řeky.
Nejen k Wim Hofově metodě se hodí mít otužovací káď. Otužovací sud nebo káď můžete umístit kamkoliv, třeba na balkón nebo na terasu. Případně postačí i sud na dešťovou vodu, ale mohlo by se vám do něj špatně lézt. Důležité je, aby nádoba měla objem minimálně 500 litrů. Do nádoby o 750 litrů se potopíte i s hlavou a v nádobě o objemu 1 000 litrů se mohou koupat dva lidé.
Káď na otužování vám vyrobí ze dřeva i truhlář, ale částka pravděpodobně bude vysoká. Pokud hledáte profesionální otužovací káď s izolací a nechte se vám čekat, pak se podívejte na náš e-shop. Naši klienti mají po přihlášení do e-shopu slevu 20 %.