Zpátky na výpis novinek

Skimmer do bazénu – typy a jaký si vybrat

Skimmer vám zajistí čistotu vašeho bazénu nebo zahradního jezírka. Skimmer do bazénu se tak stává nepostradatelným pomocníkem většiny majitelů zahradních bazénů.

Skimmer do bazénu – typy a jaký si vybrat

V Česku obecně najdete skimmer téměř v každém venkovním bazénu. V případě, že nemáte bazén s přelivem a ani si nepořídíte skimmer, budete se muset pravděpodobně připravit na pravidelný boj s bakteriemi a řasami. Skimmer obvykle není nákladný, a proto se určitě vyplatí o něm zauvažovat.

Proč si pořídit skimmer do bazénu?

Skimmer je základním vybavením bazénu, pokud nemáte přelivný filtrační systém. Jedná se o typ filtru, jehož úkolem je sběr viditelných nečistot z vodní hladiny jako jsou větve, hmyz, listy nebo prach. Jejich cílem je primárně odlehčit hlavní filtr vodního čerpadla. Bazénový skimmer je obvykle povrchový filtr, který je připevněn na vrch stěny bazénu a přímo napojen na filtrační čerpadlo. Některé typy skimmerů však mohou volně plavat na hladině.

Skimmer se vyplatí jak pro malý bazén, tak pro velké bazény a nádrže. Zařízení je jednoduché na obsluhu, a proto je také levné. Samotná cena se odvíjí od kvality skimmeru a jeho výkonnosti. Požadavky na velmi kvalitní vodu, s minimalizací ručního čištění a snížením spotřeby chemie se projeví na samotné ceně.

Více informací o Aquamarine Spa

skimmer do bazénu

Zdroj obrázku: Skimmer od Vagner Pool na Plavte.cz.

Jak funguje skimmer do bazénu

Skimmer pomocí gravitační síly nasává vodu do filtrační jednotky, odkud odtéká do plastové nádoby. Ta je umístěná 5 až 10 centimetrů pod horním okrajem bazénu. Hrubé nečistoty se zadrží v předfiltru – vyjímatelném košíku. Předčištěná voda následně putuje do filtrace, odkud je díky tryskám čistá vháněna zpět do bazénu.

Současné moderní skimmery už mají vysoké výkony a jsou tak schopné vám efektivně vyčistit bazén od nečistot, řas i bakterií. Díky cirkulační trysce můžete přizpůsobit rychlost a také efektivitu čištění velikosti bazénu a míře znečištění. Skimmery jako takové jsou dostupné v různých velikostech pro bazény s různých objemech. K mechanickému odstraňování nečistot vám poslouží šroubovací trn, který můžete propojit s bazénovým vysavačem.

Skimmery jsou vhodné pro čerpadla jakékoli velikosti a kapacity, jsou tiché a vyrobeny z nekorozivního materiálu.

Skimmer do bazénu a typy, se kterými se setkáte

Skimmery je možné roztřídit do celkem tří skupin. Rozdělují se na skimmery do bazénů, jezírek a akvárií. Skimmer do bazénu pak můžete pořídit závěsný, plovoucí nebo zabudovaný. Obecně je potřeba vybírat také podle typu bazénu. Jiný skimmer dáte do bazénu s fólií a jiný do bazénu bez fólie. Jaké jsou typy skimmerů pro různé bazény?

Pro bazény bez fólie budete pořizovat skimmer bez čelního těsnění. Jedná se o bazény, které jsou hlazené betonem, speciálním nátěrem nebo obkladačkami.

Pro bazény s fólií budete pořizovat skimmer se speciálním těsněním, přírubou se šrouby, které se postarají o vodotěsné propojení skimmeru s fólií. Jedná se o bazény z betonu nebo ze ztraceného bednění, dále jsou to plastové, ocelové, laminátové bazény a další.

Závěsný skimmer se na bazén zavěsí pomocí konstrukce. Ten typ skimmeru budete pořizovat v případě, že nelze do už hotového bazénu přidělat klasický.

Plovoucí skimmer je nejjednodušším řešením, které můžete dát do jakéhokoliv bazénu.

Zabudovaný skimmer je už součástí bazénu a je to primárně estetické řešení.

V případě, že uvažujete o skimmeru také do vašeho jezírka, můžete vybírat mezi skimmery, jejichž součástí je čerpadlo a mezi skimmery bez motoru. Skimmer s čerpadlem plave na vodní hladině. Samotné čerpadlo pohání sběrač.

Skimmer s čerpadlem se doporučuje pořídit spíše do menšího jezírka, případně tam, kde nepadá tolik nečistot. Tyto skimmery jsou obecně méně výkonné. Koupit lze pouze skimmer, případně jeho součástí může být i fontána. Skimmer do jezírka lze pořídit i bez motoru, a to v podobě stojanu, který se umístí na dno jezírka.

skimmer do bazénu

Zdroj obrázku: Skimmer od Vagner Pool na Plavte.cz

Skimmer do bazénu a zásady správné instalace

Ještě před stavbou bazénu je potřeba si ujasnit, jestli chcete mít skimmerový bazén nebo přelivný bazén. Při stavbě bazénu je potřeba myslet na to, aby bylo možné skimmer nainstalovat s otvory proti převažujícímu směru větru.

Jeden skimmer si dokáže poradit až s 25m2 plochy vody v bazénu, přičemž maximální průtok skimmerem by neměl překročit 5 000 l/h. Pokud jsou v bazénu umístěny dva skimmery, měly by se nacházet na šířku na hlubokém konci. Pokud jsou v bazénu tři skimmery, měly by se umístit po délce bazénu. Instalaci je potřeba vždy provádět podle instrukcí v manuálu. Obecně platí potřeba udržovat doporučenou výšku hladiny, aby nedocházelo k nasávání vzduchu do skimmeru.

Více informací o Aquamarine Spa

Údržba skimmeru do bazénu a zásady správného používání

Údržba skimmeru je velmi jednoduchá. Nejprve se vypne čerpadlo bazénu, následně se vyjme koš skimmeru a vyprázdní se jeho obsah. Poté vraťte koš zpět do skimmeru a po dokončení opět zapněte bazénové čerpadlo. Koš skimmeru je potřeba pravidelně kontrolovat.

První zásadou, kterou by měl dodržovat každý majitel skimmeru je dobře seřízená vratná tryska, aby proud vody směřoval ke skimmeru. Tryska by se měla ideálně nacházet naproti skimmeru cca 10 cm pod hladinou vodu.

Dále je zapotřebí mít fungující klapku skimmeru. Klapka by měla být upevněna takovým způsobem, že její horní hrana plave pod hladinou vody. V případě, že klesne hladina vody v bazénu, klapka se tomu přizpůsobí. Pokud například děti klapku poničí a ona nefunguje dobře, výrazně se tím sníží účinnost skimmeru. Velká část nečistot se totiž bude vracet zpátky do bazénu.

Poslední zásadou je mít vždy koš skimmeru čistý. Obvykle se stává, že listí přilne ke stěnám a zcela skimmer ucpe. Často se v něm také umisťují tablety do bazénové chemie. Pokud běží filtrace, pak to není problém. V případě, že je však vypnutá a ve skimmeru se nachází velké množství chlóru, může se jednat o velké množství agresivního chlóru. Ten pak nepůsobí dobře na materiál.

Skimmer do bazénu nebo přelivový bazén?

Jste ve fázi, kdy teprve zjišťujete, jaký typ bazénu by se pro vás hodil nejlépe? Přečtěte si, proč zvolit skimmer do bazénu a kam se naopak hodí přelivový bazén.

Jak funguje skimmer do bazénu jsme si už řekli. Představme si v rychlosti, jak funguje přelivový systém filtrace a jaké má každý z nich výhody a nevýhody. U přelivové bazénu voda přepadává do obvodových žlábků. Tato voda je pak svedena do akumulační nádrže. Z této nádrže je následně nasáta do bazénové filtrace. Čistá voda se pak vrací přes trysky zpátky do bazénu. Přelivný bazén je častěji umísťován do interiéru rodinného domu nebo do komerčních prostor. Výhodou je estetičnost a lepší cirkulace vody a odvod nečistot. Nevýhodou je naopak vyšší pořizovací cena, vyšší nároky na technologii nebo delší čas na realizaci.

Skimmerové bazény jsou tedy ideální na zahradu či k rodinnému domu. Výhodou je rychlejší instalace, jednodušší a rychlejší realizace, menší nároky na údržbu nebo jednodušší a levnější technologie. Nevýhodou je menší cirkulace vody, odvod nečistot a snížení hladiny vody.

betonovy bazen aquamarinespa_02_maly

Skimmerové bazény od Aquamarine Spa

Naše společnost se specializuje na prodej kvalitních bazénů, saun a vířivek. Také realizujeme exkluzivní privátní i komerčních wellness. Čím se vyznačujeme?

-Dlouhou životností a kvalitou našich produktů.

-Výběrem z laminátových, betonových nebo nerezových bazénů.

-Poradenstvím, péčí a kvalitním servisem.

-Zaměřujeme se na automatický a nenáročný provoz s možností napojení bazénu na chytrou domácnost.

-Kvalitní technologii na míru vašim přáním a potřebám.

Více informací o Aquamarine Spa