Zpátky na výpis novinek

Jak si vybrat bazén: Druhy zastřešení

Nyní už byste měli vědět, jaký bazén si představujete a k jakým účelům by měl sloužit. Chcete-li si usnadnit údržbu bazénu a prodloužit si koupací sezónu, bude pro vás nezbytným krokem se zamyslet nad vhodnou formou zakrytí. V následujících bodech vám vysvětlíme výhody a nevýhody automatické rolety, nadzemního proskleného posuvného zastřešení, posuvné terasy a posuvného dna.

Jak si vybrat bazén: Druhy zastřešení

Automatická roleta
– Výhody: vzhled, možnost solární rolety, praktičnost, údržba bazénu, bezpečnost
– Nevýhody: nižší tepelná izolace, před otevřením nutné odstranit nečistoty z povrchu

Při výběru zastřešení se nám nabízí hned několik možností. Jednou z nich je právě automatická roleta poháněna motorem. Pokud se rozhodnete pro tento druh bazénového zakrytí, můžete roletu nechat umístit na 4 různá místa: pod dno bazénu, do stěny bazénu v úrovni dna, do stěny bazénu v úrovni hladiny, dovnitř bazénu do schodu či odpočívadla. Automatická roleta se vyrábí buď z vysoce kvalitní umělé hmoty PVC anebo z odolného polykarbonátu. Současně si můžete vybrat barvu a solární povrchovou úpravu rolety. Solární lamely pomáhají udržovat teplotu vody a zároveň jsou i velkým pomocníkem při jejím ohřevu.
Výhodou automatických rolet je především jejich praktičnost a snadná manipulace díky motorizovanému pohonu, navíc působí esteticky (široký výběr barev). Roleta plní zároveň bezpečnostní charakter. Pokud máte malé děti anebo zvířata, nemusíte se bát jejich úrazu a pádu do bazénu.
Další předností rolet je snížení spotřeby používané chemie, jelikož roletové zakrytí zabraňuje tvorbě bakterií a řas. Kromě toho se do bazénu nedostane ani tolik nečistot, za předpokladu, že roletu před zavinutím patřičně očistíte.
Nevýhodou klasických rolet oproti prosklenému zastřešení je, že dochází k větším tepelným ztrátám. Lukrativní alternativou je solární roleta.
Cena automatických rolet se liší dle zvoleného materiálu a pohybuje od 130 tisíc korun, v případě solární rolety je cena o něco vyšší.

Nadzemní posuvné prosklené zastřešení
– Výhody: prodloužení koupací sezóny, tepelná izolace, údržba bazénu, posuv
– Nevýhody: narušení vzhledu okolí bazénu

Prosklené zastřešení má nespornou výhodu v tepelné izolaci, kterou bazénu poskytuje. Skrze to si můžete prodloužit koupací sezónu od jara do podzimu. Asi nejdůležitějším rozhodnutím při pořizování nadzemního zastřešení je volba jeho výšky: nízké (nepodchozí), středně vysoké (částečně podchozí) a vysoké (podchozí). Kolem obvodu bazénu jsou vsazeny pojezdné lišty, které umožňují všechny tyto typy zastřešení částečně odsunout. A tak si v případě dobrého počasí můžete užívat čerstvého vzduchu a slunce.
Další předností, kterou nadzemní posuvné zastřešení nabízí, je usnadněná údržba bazénu. Zakrytí znemožňuje vpádu nečistot a zároveň zvyšuje kvalitu vody a snižuje spotřebu chemikálií.
Nevýhodou se na druhou stranu může zdát neskladnost a neestetičnost celé stavby. Ve spolupráci s naším prvotřídním dodavatelem umíme však docílit vkusné, kvalitní a praktické realizace. Navíc si můžete vybrat z desítek modelů a barev, aby byli v souladu s vaší realizací. Čisté a profesionální opracování výrobku podporuje celkový vzhled, kdy jsou použité technologie esteticky skryty.
Cena proskleného nadzemního posuvného zastřešení se odvíjí od typu modelu a velikosti, počítejte s pořizovací cenou od 100 tisíc korun.

Posuvná terasa
– Výhody: stabilita, vzhled, možnost využití terasy, termoregulace, údržba bazénu, bezpečnost, automatické otevírání
– Nevýhody: náročnost na okolní prostor, cena

V případě, že si přejete zakrytí bazénu, které vám umožní jeho plochu celoročně využívat, je pro vás nejvhodnější variantou právě posuvná terasa. V nabídce je hned několik barevných provedení, nebo je možné terasu sjednotit s materiálem terasy tak, aby celá realizace zapadala esteticky do zahradního prostoru.
Posuvná terasa je pochozí a lze jí využít k relaxaci, venkovnímu posezení nebo například jako hřiště pro děti. Zároveň disponuje termoizolačními vlastnostmi, které minimalizují tepelné ztráty a odpařování bazénové vody. Skrze to se značně snižují náklady na údržbu bazénu. Stabilita a bezpečnostní zámek posuvné terasy zajišťují bezpečnost dětí a domácích mazlíčků.
Nevýhodou posuvné terasy je náročnost na okolní prostor kvůli posuvu jednotlivých segmentů, ty se pohybují automaticky na stisknutí tlačítka.
Pořizovací cena posuvné terasy začíná na 400 tisících korun a opět se odvíjí od použitého materiálu a velikosti.

Posuvné dno
– Výhody: využití plochy bazénu, automatizovaný mechanismus, vzhled, údržba bazénu, izolace, bezpečnost, nastavitelná hloubka
– Nevýhody: cena, náročnost realizace

Pokud hledáte opravdu praktickou a současně estetickou variantu, bude pro vás posuvné dno ideální volbou. Lámete si hlavu, jak chytře zakrýt bazén, tak aby byla místnost/ zahrada plně k dispozici jiným účelům a zároveň bylo možné regulovat hloubku bazénu? Právě na tomto principu posuvné dno funguje.
V jednu chvíli máte před sebou ucelenou plochu, po které se můžete třeba procházet, a za několik okamžiků se na stejném místě začne rýsovat bazén. Mechanizace zastřešení je zcela automatická a nabízí možnost libovolného snížení dna. Toho se dá využít jednak pro bezpečnost dětí a tělesně či jinak zdravotně postižených anebo k zajištění ideálních podmínek při sportovním plavání.
Další předností posuvného dna jsou jeho termoizolační vlastnosti, které zabraňují odparu vody (výhodou u bazénu v interiéru) a kolísání teploty (výhodou u bazénu v exteriéru). Navíc tato skutečnost usnadňuje celkovou údržbu bazénu, protože zakrytí eliminuje tvorbu bakterií a plísní. Jediné, na co musíte myslet, je očištění posuvné plochy před spuštěním.
Velké výhody které nám tento typ zastřešení nabízí, a náročnost celé realizace se odráží na ceně. Pořizovací cena se pohybuje od jednoho milionu korun.

Chcete se poradit o vhodné variantě s odborníky? Napište nám! Zjistěte také více o rozdílech v úpravách vody – čtěte zde!