Zpátky na výpis novinek

Jak si vybrat bazén: Přeliv nebo skimmer

V předchozích dvou dílech Nadzemní versus zapuštěný a Materiály bazénů, jsme si vysvětlili první dva nezbytné kroky, kterými musíte při výběru bazénu projít. Pokud jste se rozhodli pro zapuštěný bazén ať už ze sklolaminátu, betonu nebo nerezu, nastává chvíle se rozhodnout pro skimmerový nebo přelivný systém filtrace.

Jak si vybrat bazén: Přeliv nebo skimmer

Přelivný bazén

– Výhody: komerční/privátní využití, čištění vody, estetičnost, hladina v úrovni hrany bazénu
– Nevýhody: cena, místo pro přelivný žlab a vyrovnávací nádrž, venkovní bazén (nečistoty), hluk

Přelivné bazény jsou ze zákona jedinou variantou pro komerční provozy. V případě privátních bazénů je přeliv méně častou variantou především z důvodu vyšší pořizovací ceny. Nutno říct, že se klasický přeliv příliš nedoporučuje u zahradních bazénů, protože se pod mřížkou hromadí listí a další nečistoty – a to znesnadňuje celkovou údržbu. Navíc se u přelivu musí udržovat předepsaná hladina vody. To znamená, že za horkého počasí se musí voda pravidelně doplňovat. Co se týče přelivového systému, musíte počítat s místem pro jeho umístění. Pokud tedy řešíte každý centimetr prostoru navíc, mohla by tato skutečnost být rozhodující překážkou.

Naproti tomu nespornou výhodou je technologie filtrace. Cirkulací vody přes hrany bazénu je zajištěn rovnoměrný sběr nečistot z hladiny – voda je tak perfektně čistá i v případě pravidelného a častého používání. A vzhledem k různým možnostem přelivu, z plastu, nerezu, kamenů atd., může být tento typ bazénu vkusnou a velmi estetickou dominantou prostoru. Zároveň celkový vzhled umocňuje souběžná výška vody s okrajem bazénu, která vzbuzuje dojem nekončící hladiny.

Cena přelivných bazénu se odvíjí od materiálu a provedení bazénu. Obecně je dražší než skimmerový, orientačně se cena pohybuje od 600 tisíc korun výš.

interierovy prelivny bazen2

Skimmerový bazén

– Výhody: cena, údržba, tichý provoz, prostorová nenáročnost
– Nevýhody: pouze privátní využití, cca o 10 cm nižší hladina než okraj bazénu

Bazény skimmer jsou oblíbené pro privátní účely, a především pro venkovní realizace. Jejich výhodou je zjednodušená údržba díky absenci mřížky nad přelivem, kdy je voda nasávána do pískového filtru přes hladinový sběrač. Předností skimmerů je rozhodně kratší doba instalace a menší nároky na prostor. Navíc oproti přelivové variantě není provoz tolik hlučný, takže si můžete užívat nerušeného plavání.

Na druhou stranu filtrací skimmerem nelze dosáhnout takové čistoty vody jako u přelivu, protože je skimmer umístěn pouze na jedné stěně bazénu. Nicméně pro privátní provoz je tento způsob filtrace vody naprosto dostačující. Estetickou nevýhodou může být úroveň hladiny vody, která je u tohoto typu vždy několik centimetrů pod úrovní bazénové hrany.
Ovšem někteří výrobci, jako například společnost Imaginox, umí docílit snížené hladiny pouze o 8 cm. Pořizovací cena skimmerového bazénu se orientačně pohybuje okolo 500 tisíc korun.

I přesto si nevíte rady s výběrem? Obraťte se na nás a nechte si zdarma zaslat naše katalogy přímo k Vám domů! Přečtěte si také článek o různých typech zastřešení: Jak si vybrat bazén: druhy zastřešení!

bazen v exterieru_3