Zpátky na výpis novinek

Jak se správně a zdravě saunovat?

Dopřáváte-li si finskou saunu, je nutné pamatovat na správný postup saunové procedury a podmínky v sauně, které je třeba hlídat. Jedná se o tři základní parametry, a to teplotu vzduchu, vlhkost v kabině a délku vašeho pobytu v sauně, které je třeba během saunování sledovat.

Jak se správně a zdravě saunovat?

Většina saunových kabin má více lavic v několika výškách, nejčastěji dvě. Důvodem je nejen počet lidí, kteří se do sauny vejdou, ale také rozdíl teplot, který na nich vzniká. Zatímco u nižších lavic se teplota pohybuje kolem 60 °C, u vyšších lavic dosahuje ve výši hlavy až 90 °C. Vlhkost ve finské sauně by se měla pohybovat 5 % – 15 % na úrovni druhé lavice. Výběrem lavice a sezením či ležením na ní si tedy regulujete, jakým podmínkám chcete být vystaveni.

Jsou-li v sauně tři lavice, bývá spodní z nich používána jako aklimatizační, protože je na ní vzduch chladnější a vlhčí. Po vstupu do sauny tak můžete strávit chvíli na ní, než si zvyknete na teplé prostředí a přesunete se výše. Zda zvolit saunování se dvěma nebo třemi sezeními záleží na třech faktorech: jak se cítíte, kolik máte času a kolik máte zkušeností s finskou saunou. Nezapomínejte však, že správná a zdravá saunovací procedura má tři fáze:

1. Prvním krokem je příprava. Před saunováním je vhodné se umýt a důkladně osušit. Tím odstraníte mastnotu z vaší pokožky, která by mohla oddálit proces pocení. Před vstupem do sauny byste měli odložit nejen oblečení, ale také veškeré kovové předměty jako šperky či brýle.

2. Saunování – fáze ohřátí. První saunování by mělo trvat 8–12 minut. Nenavštěvujete-li finskou saunu pravidelně, anebo jste v ní poprvé, měli byste začít s kratší dobou ohřátí, ale ne při nižších teplotách na první lavici. Teplotní rozdíl mezi jednotlivými lavicemi může být i 30 °C, proto je lepší saunovat se vleže nebo vsedě s nohama ve stejné úrovni. Tělo tak může přijímat teplo rovnoměrně. Ležte nebo seďte klidně. Minutu či dvě před koncem je dobré obnovit krevní oběh spuštěním nohou a protažením kotníků. To zabraňuje prudkému poklesu krevního tlaku po opuštění kabiny.

3. Poté nastává fáze ochlazení. Ke zdravému shlazení během saunováních procedur se nejčastěji využívají ochlazovací bazénky či sprchy, protože voda pohlcuje více tepla než vzduch. Před vstupem do vody se nejprve projděte na čerstvém vzduchu. Zchladíte tím vzduch v plicích a rozproudíte krev v končetinách. Nestůjte na místě, aby nedošlo k poklesu krevního tlaku. Po několika minutách se ponořte do studené vody, abyste dosáhli rychlého ochlazení. Teplota vody v ochlazovacím bazénku se pohybuje kolem 10°C. Nechcete-li tělo vystavit tak prudkému zchlazení, můžete zvolit ochlazovací sprchu.

Po úplném ochlazení těla si dopřejte odpočinek. Poté můžete v saunové proceduře pokračovat opakováním celého cyklu. Můžete jej samozřejmě aplikovat jen jednou a intenzitu procedury zvýšit poléváním kamenů během pobytu v sauně. Po polití kamenů prudce stoupne vlhkost v kabině. Ta na několik okamžiků zastaví nebo zmírní pocení, které vaše tělo ochlazuje, takže dojde k jeho prudšímu zahřátí.

Ať už celý cyklus saunování aplikujete jednou, dvakrát či třikrát, nikdy nevynechávejte finální odpočinek. Saunovou zónu neopouštějte, dokud vaše tělo zcela nevychladne a krevní oběh se nevrátí do normálu.