Víte, jak se správně SAUNOVAT?
Dopřáváte-li si finskou saunu, je nutné pamatovat na správný postup saunové procedury a podmínky v sauně, které je třeba hlídat. Jedná se o tři základní parametry, a to teplotu vzduchu, vlhkost v kabině a délku vašeho pobytu v sauně, které je třeba během saunování sledovat.
Už nomádské kmeny v 5. století přišly na to, jak se pečlivě zahřát. Co na tom, že tehdy nevěděly, jak onen rituál vůbec pojmenovat a jak bude pro nás ostatní napříč staletími budoucí kouzelná místnost, tak důležitá. Od toho, jak se správně saunovat přitom nebyly vůbec daleko. Ať nyní saunu navštívíte z jakýchkoliv důvodů, má svá pravidla, která se vyplatí pro zkvalitnění účinků dodržet.
Jak se správně saunovat – historie saunování od prastarého kmene až po Finskou jistotu
Od pradávna je lidská mysl nastavena na režim “zahřát a přežít”. Právě zahřátí nebylo vždy tak úplně samozřejmé, pokud zrovna nežijete v jednadvacátém století, kdy vám vedle nohou hučí radiátor. Nebo – když si můžete kdykoliv zaskočit do SAUNY. Její důležitost a vědomí, jak se správně saunovat, dokazují i archeologické nálezy. Tehdy si nomádský kmen Skytů ve svých stanech v podstatě vytvořil dokonalou parní lázeň.
Z ohniště si tehdejší Skytové nanosili rozpálené kameny, které průběžně polévali vodou, posadili se do kruhu a relaxovali. Prohřáté tělo pak zchladili ve studeném potoce. Intuitivně věřili, že tento rituál zlepší odolnost těla vůči nemocem, které je sužovaly. A inu, jejich víra se za pár tisíc let vědecky potvrdila.
Skyté později emigrovali napříč několika státy, až zakotvili v zemi, kterou nazvali Suomi – dnešní FINSKO. Právě tam se pak začal psát, nám známější, příběh. Pokud někdo už tehdy věděl, jak se správně saunovat, byli to právě Finové.
Více informací o Aquamarine Spa
Jak se správně saunovat a přitom připravit tělo
Jak si správně rozvrhnout čas podle účinku
Mějte na paměti, že v sauně rozhodně neplatí „Čím déle, tím lépe.” I když každé tělo je jiné a vy sami potřebujete najít svůj vlastní způsob, jak se správně saunovat a přitom nadměrně nezatížit své tělo. Správná doba saunování je individuální.
Záleží na každém, kolik horka snese a co mu jeho tělo dovolí. Proto naslouchejte jeho řeči – pokud vás po čase pohltí pocit, že už zkrátka nemůžete, bude se vám těžce nasávat horko do plic nebo ucítíte štípání potu jako bodání jehliček, vyjděte ze sauny, zchlaďte se, doplňte si tekutiny a vraťte se zpět, až budete znovu připraveni. Nespěchejte.
Jak se správně saunovat a mít dostatečný příjem tekutin
Že by měl být dostatek pitného režimu naší dennodenní samozřejmostí, je jasné. Jelikož v samotné sauně vypotíme až 4x více potu než obvykle, je extrémně důležité správný pitný režim dodržet. Před každým nástupem do sauny proto vypijte minimálně jednu sklenici nejlépe čisté, neperlivé vody.
Postupná pravidelnost je klíčem k úspěchu správného saunování
Jak poznat, kdy má člověk v sauně dost, jsme si již řekli. Ale jak se správně saunovat, abyste tělu zajistili ten nejlepší účinek? Pokud chcete vnést do saunování nějaký režim a zajistit co nejvyšší účinek, jedním z nejdůležitějších aspektů je PRAVIDELNOST. Pro udržení dlouhodobého zdraví je dobré navštívit saunu alespoň jednou týdně. Pro výsledný efekt je také důležité opakovat prohřívací a ochlazovací cyklus vždy 3x až 4x po sobě.
Je nutné brát také v potaz, že každý typ sauny má svojí specifickou vlhkost vzduchu a teplotu. Proto je před saunováním důležité zjistit si informace o každé jednotlivé sauně.
Další tipy, jak se správně saunovat. Výběr lavice je důležitý!
Většina saunových kabin má více lavic v několika výškách. A není to jen z designových účelů. Důvodem je vyšší počet lidí, kteří do sauny přijdou. Ale mnoo z vás překvapí, že jsou na každé z lavic rozdílné teploty. Zatímco u nižších lavic se teplota pohybuje kolem 60 °C, u vyšších lavic dosahuje ve výši hlavy až 90 °C. Vlhkost ve finské sauně by se měla pohybovat mezi 5 % – 15 % na úrovni druhé lavice. Výběrem lavice a sezením či ležením na ní si tedy regulujete, jakým podmínkám chcete být vystaveni.
Do sauny krok za krokem
-Před vstupem do saunové kabiny se pečlivě omyjte mýdlem a dostatečně se napijte.
-V sauně si můžete sednout nebo lehnout, ležení má pak lepší účinek, jelikož své tělo rovnoměrně prohřejete.
-Z lavic v sauně vstávejte vždy pomalu, aby se vám nezamotala hlava.
-Po odchodu ze sauny se důkladně osprchujte.
-Následně zamiřte k ochlazovacímu bazénku – zde dobu ochlazování příliš nepřehánějte, aby vaše tělo příliš neprochladlo.
-Poté se opět umyjte, jelikož ne každý návštěvník se po saunování před vstupem do ochlazovacího bazénku osprchuje.
-Usušte se, zabalte se do suchého županu a jen relaxujte.
-Pamatujte, že stejně dlouhou dobu, jakou trávíte v sauně, byste měli i odpočívat. Pak můžete celý saunový rituál opakovat.
-Teplotu v sauně si postupně a pomalu navyšujte. Nemá efekt pak chodit z vyšších teplot do nižších.
Více informací o Aquamarine Spa
Jak se správně saunovat, aneb doporučený postup odborníků pro zdravé saunování
Jsou-li v sauně tři lavice, bývá spodní z nich používána jako aklimatizační, protože je na ní vzduch chladnější a vlhčí. Po vstupu do sauny tak můžete strávit chvíli na ní, než si zvyknete na teplé prostředí a přesunete se výše.
Zda zvolit saunování se dvěma nebo třemi sezeními záleží na třech faktorech: jak se cítíte, kolik máte času a kolik máte zkušeností s finskou saunou. Nezapomínejte však, že správná a zdravá saunovací procedura má tři fáze:
- Prvním krokem je příprava.
Před saunováním je vhodné se umýt a důkladně osušit. Tím odstraníte mastnotu z vaší pokožky, která by mohla oddálit proces pocení. Před vstupem do sauny byste měli odložit nejen oblečení, ale také veškeré kovové předměty jako šperky či brýle.
- Druhou fází je ohřátí. První saunování by mělo trvat 8–12 minut.
Nenavštěvujete-li finskou saunu pravidelně, anebo jste v ní poprvé, měli byste začít s kratší dobou ohřátí, ale ne při nižších teplotách na první lavici. Teplotní rozdíl mezi jednotlivými lavicemi může být i 30 °C, proto je lepší saunovat se vleže nebo vsedě s nohama ve stejné úrovni. Tělo tak může přijímat teplo rovnoměrně. Ležte nebo seďte klidně. Minutu či dvě před koncem je dobré obnovit krevní oběh spuštěním nohou a protažením kotníků. To zabraňuje prudkému poklesu krevního tlaku po opuštění kabiny.
- Nakonec nastává fáze ochlazení.
Ke zdravému ochlazení během saunováních procedur se nejčastěji využívají ochlazovací bazénky či sprchy, protože voda pohlcuje více tepla než vzduch. Před vstupem do vody se nejprve projděte na čerstvém vzduchu.
Zchladíte tím vzduch v plicích a rozproudíte krev v končetinách. Nestůjte na místě, aby nedošlo k poklesu krevního tlaku. Po několika minutách se ponořte do studené vody, abyste dosáhli rychlého ochlazení. Teplota vody v ochlazovacím bazénku se pohybuje kolem 10°C. Nechcete-li tělo vystavit tak prudkému zchlazení, můžete zvolit ochlazovací sprchu.
Po úplném ochlazení těla si dopřejte kvalitní odpočinek
Poté můžete v saunové proceduře pokračovat opakováním celého cyklu. Můžete jej samozřejmě aplikovat jen jednou a intenzitu procedury zvýšit poléváním kamenů během pobytu v sauně. Po polití kamenů prudce stoupne vlhkost v kabině. Ta na několik okamžiků zastaví nebo zmírní pocení, které vaše tělo ochlazuje, takže dojde k jeho prudšímu zahřátí.
Ať už celý cyklus saunování aplikujete jednou, dvakrát či třikrát, nikdy nevynechávejte finální odpočinek. Saunovou zónu neopouštějte, dokud vaše tělo zcela nevychladne a krevní oběh se nevrátí do normálu. A pokud už víte, jak se správně saunovat, nezapomínejte při tom na to nejdůležitější – umět vypnout hlavu a užít si pouze přítomný okamžik bytí.
Kvalitní sauny od Aquamarine Spa
Naše společnost se specializuje na prodej kvalitních saun, bazénů a vířivek. Také realizujeme exkluzivní privátní i komerčních wellness. Čím se vyznačujeme?
-Výběrem z finských saun, parních saun nebo kombinovaných infrasaun a bio saun.
-Dlouhou životností a kvalitou našich produktů.
-Nabízíme designové sauny TAO, které se vyrábí v Čechách.
-Saunami na míru se solnou stěnou, hvězdným nebem, prosklenou stěnou, světelnou terapií, dekorací atd.
-Poradenstvím, péčí a kvalitním servisem.