Zpátky na výpis novinek

Plavání – oblíbené techniky a tipy

Znáte nejlepší české plavce? Zaslechli jste jména jako Michael Phelps nebo Katie Ledecky? Začtěte se do oddechového článku plný zajímavostí.

Plavání – oblíbené techniky a tipy

Dnešní článek se věnuje plaveckým způsobům, českým plaveckým rekordům nebo tipům od olympioniků, jak si zlepšit techniku plavání.

Plavecké techniky a čeští rekordmani v plavání

Mezi nejrozšířenější plavecké techniky patří kraul, prsa, motýlek nebo znak. Každý z těchto plaveckých způsobů je něčím jedinečný. Ještě, než se dostaneme přímo k plaveckým způsobům, představme si naše nejlepší české plavce a plavkyně.

Na posledních olympijských hrách v Paříži nás reprezentoval Miroslav Knedla, Daniel Gracík, Martin Straka nebo plavkyně Barbora Seemanová či Kristýna Horská. Všichni drží české rekordy z posledních let v různých plaveckých způsobech a disciplínách. Jaké to jsou?

Technika kraul při plavání kraluje

Kraul je nejrychlejším plaveckým způsobem. Proto se téměř výhradně plave v disciplíně volný způsob na 50, 100, 200, 400, 800 a 1 500 metrů. Je také součástí polohového závodu, ve kterém se postupně plavou všechny plavecké způsoby a štafety. Kraul byl objeven roku 1844 při evropských závodech, kdy jej při plavání využili severoameričtí indiáni a vyhráli.

Velkou výhodou kraulu je, že se při plavání nenamáhá krční páteř. Hlava je při kraulu v neutrální pozici a plavec hledí na dno s tím, že nádech probíhá otáčivým pohybem hlavy do strany. Během kraulu jsou pohyby plavce vedeny tak, aby vznikal co nejmenší brzdný odpor. Nohy jsou motorem, který umožňuje tempo plavání zrychlovat. A kdo je českou rekordmankou ve volném způsobu?

Naše reprezentantka Barbora Seemanová se na Mistrovství Evropy v Budapešti v roce 2021 stala Mistrní Evropy. Letos na Olympijských hrách v Paříži se umístila ve své hlavní disciplíně 200 metrů volným způsobem na 6. místě. V závodě 100 metrů motýlek skončila na 11. místě. Jinak drží české ženské rekordy v kraulu na 50, 100, 200 i 400 metrů. Tři z nich zaplavala v letošním roce.

Chcete se dozvědět více o technice? Podívejte se na video, kde vám ji Bára v několika minutách vysvětlí. A pokud patříte mezi zdatnější plavce klikněte sem.

Uvažujete o vlastním bazénu s protiproudem? V dnešní době si můžete pořídit velmi výkonný protiproud, který vám umožní trénovat třeba na samotnou Olympiádu. Přečtěte si více o nabídce našich bazénů.

Prsa jsou překvapivě nejtěžším plaveckým způsobem

Prsa jsou nejrozšířenější technickou, ale současně tou nejnáročnější. Jako laik bychom řekli, že prsa patří mezi nejjednodušší způsob plavání, ale není to tak. Mnoho lidí plave prsa špatně a trpí tím zejména krční páteř. V důsledku velkého záklonu hlavy dochází k přetížení krční páteře a možným bolestem krku.

V současné době se plavecký způsob prsa mění a zrychluje. Pokud jste viděli plavat olympioniky na Olympijských hrách v Paříži, mohli jste si všimnout, že dělají tzv. „prsařský skluz“. Plavec v takovém případě vyskočí z vody po prsa a při vklouznutí do vody kopne. Aby mohl plavec rychleji přejít do dalšího tempa, vyhazuje navíc ruce z vody. Prsa se při závodech plavou na 50, 100 a 200 metrů.

Chcete se dozvědět víc o samotné technice? Podívejte se na druhé video od Báry, kde vám tentokrát vysvětlí, jak na prsa.

Znak a motýlek vyžadují koordinaci a souhru

Znak i motýlek se plavou na 50, 100 a 200 metrů a jsou součástí polohových závodů i štafet. Znak se plave asi nejméně z výše uvedených plaveckých způsobů. A přitom je považován za nejzdravější plaveckou techniku. Při znaku totiž nejvíc posilujete často ochablé zádové svaly, a naopak protahujete zkrácené prsní svaly. Znak jako jediná disciplína nezačíná skokem z bloku, ale plavci začínají plavat z vody. Jak se plave znak?

Při znaku plavete na zádech. Jedna ruka vytváří pohyb vzduchem za hlavu, zatímco druhá pracuje ve vodě. Těsně před vnořením ruky do vody je důležité co nejvíce vytočit rameno, aby se druhá ruka co nejvíce prodloužila. Zajímá vás tento plavecký způsob? Přečtěte si článek s podrobným popisem techniky.

Motýlek je nejnáročnějším plaveckým způsobem. Je náročný na tělesnou zdatnost a na koordinaci pohybů. Vznikl jako modifikace plaveckého způsobu prsa. Při plavání motýlka vytváříte vlnění – je to vlna, která začíná u hlavy a následně prochází celým tělem. Abyste motýlka zaplavali správně, je potřeba mít dokonalou souhru kopů nohou a také rukou. Přečtěte si více o motýlku.

Tipy od olympioniků, jak si zlepšit plavání

Věnujete se plavání a chcete svůj trénink posunout na další úroveň? Přečtěte si tipy od nejlepších plavců světa a zařaďte je do každého tréninku.

Caeleb Dressel, olympijský vítěz, mistr NCAA a mistr světa vám jako plavcům radí, že při tréninku je třeba se soustředit na malé kroky. Jde o to, abyste měli velké cíle, které jsou rozdělené do malých dílčích cílů, kterých budete každý den na trénincích dosahovat. Orientujte se na zaplavání nejlepšího kola, nikoliv celého závodu.

Olympionici se rodí mezi tréninky, nikoliv během samotných tréninků. A tím nejdůležitějším mimo trénink je umění dobře se vyspat. Nathan Adrian, trojnásobný olympionik spí během tvrdého tréninkového období 10 až 12 hodin denně. Stejně je to se správným stravováním. Michael Phelps jedl neuvěřitelných 8 000-10 000 kalorií denně, které měl rozdělené do třech velkých porcí.

Během tréninku se soustřeďte na techniku, zůstaňte u svých cílů a poslouchejte svoje tělo. Každý den je nový a vy máte další možnost se zlepšit. Elitní plavci neustále testují něco nového, mění tréninková místa, vyjedou plavat do vyšších nadmořských výšek, závodí s rychlejšími plavci, přidávají kopy navíc atd.

Olympionici se dokážou poučit z věcí, které se jim povedly i nepovedly. Klíčové je mít vyrovnaný postoj. Vzestupy a pády jsou součástí života. Veďte si tréninkové deníky a měřte si to, na čem vám nejvíce záleží. Zamyslete se, jak můžete objektivně zhodnotit své plavání.

Sebevědomí vychází z toho, co děláte každý den na tréninku, říká plavec na otevřené vodě Jordan Wilimovsky. Když přijde den závodu, už nemůžete nic víc udělat, nechte mluvit své tělo a bavte se.

Přemýšlíte o vlastním plaveckém bazénu? Přečtěte si, jaké bazény nabízí Aquamarine Spa a vyberte si podle vašich představ.