Zpátky na výpis novinek

Jak čistit bazén bez chemie a chlóru?

V dnešním článku si na své přijdou příznivci šetrnějších metod dezinfekce bazénu a také alergici či lidé trpící např. atopickým ekzémem nebo jinými kožními nemocemi. Podíváme se také na téma čištění bazénu chlórem a jeho vliv na zdraví.

Jak čistit bazén bez chemie a chlóru?

Letní měsíce lákají ke koupání v bazénu nebo na koupalištích. Vy, kteří máte svůj bazén určitě víte, že v letních měsících je údržba bazénu nejnáročnější. Jak ale omezit nepříjemnou chemii či čistit bazén zcela bez chemie nebo chlóru? Jde to vůbec?

Jak čistit bazén bez chemie – alternativy, použití chlóru 

V dnešní době existují alternativy, které vám pomohou snížit podíl chemie v bazénu. Ale je důležité zmínit, že tyto alternativy nejsou všemocné. Pokud chcete mít bazén kvalitně vyčištěný, chemii jako takové se nevyhnete.

Čistění bazénu – co je základem

U všech bazénů (i krytých) dochází k pravidelnému znečištění. Jedním druhem je znečištění v podobě napadaného hmyzu, pylu, ptačího trusu, trávy, listí, případně zatoulaným zvířetem jako je krtek nebo myš.

Hlavním zdrojem znečištění je však sám člověk. Při koupání se do vody dostává pot, odumřelé části kůže, sliznicové a mazové sekrety, kosmetické prostředky, mýdla nebo opalovací krémy. Své pak může udělat i samotná chemie. I při dostatečném sprchování nelze tělo úplně očistit.

Abyste snížili použití bazénové chemie, je potřeba v první řadě správně využívat filtr – pravidelně ho čistit a oplachovat. Další důležitou praktikou je pravidelné testování a udržování správného pH a chlórování.

Pro lidské tělo je optimální hodnota pH mezi 6,8 a 7,6. Neutrální pH má čistá voda, a to 7. Zásaditá bazénová voda snižuje účinky dezinfekce a ostatních přípravků na úpravu vody. Také snižuje účinky filtrace. V kyselé vodě vám naopak vyblednou plavky a koroduje v něm beton i kovy. K běžným chemikáliím existuje i několik alternativ, v následující části se dozvíte, jak efektivně čistit bazén bez chemie.

Více informací o Aquamarine Spa

Použití chlóru v bazénu a jeho možný dopad na zdraví

Mnoho lidí se zajímá o alternativy bazénové chemie z důchodu alergie na chlór, případně to jsou lidé s atopickým ekzémem nebo lidé s astmatem citlivější na bazénovou chemii.

Chlórování je nejběžnější způsob čištění vody v bazénu. Chlór je však svým způsobem jed, před kterým někteří lékaři v minulosti varovali. Koupání v chlorované vodě může způsobit alergické reakce kůže, astma, zánět průdušek i gynekologické potíže.

Pokud je množství chlóru v bazénu přiměřené, pak by chlór plavcům neměl vadit. Problém nastává až když je chlór v bazénu moc cítit. To naznačuje, že se chlór navázal na částečky potu nebo na kosmetické přípravky ve vodě a vytvořil tzv. chloraminy, tedy škodlivé sloučeniny způsobující následující potíže. Lékaři proto varují před veřejnými bazény, kde vzniká nezdravé prostředí při spojení velkého množství chlóru spolu s kyselinou chromou a dusitany, které vznikají při nanošení potu a dalších nečistot do bazénu.

Zahradní bazény obsahují chlóru mnohem méně a pochopitelně neznečistí se vám v takové míře, jako se mohou znečistit veřejné bazény. Pokud však chlór nesnesete ani trochu, začněte nejprve využívat techniky, které pomohou snížit potřebné množství chemie v bazénu.

aquamarinespa zahryty bazen_nahled

Jak vyčistit vodu v bazénu úplně bez chemie

Filtrace vody

Kvalitní filtrační systém je základem k úspěšnému odstranění nečistot a znečištění vody. Součástí údržby je kontrola filtračního média a čištění filtru.

Použijte přírodní dezinfekční prostředky

Namísto chlóru použijte k čištění bazénu ozón, ultrazvukový systém nebo ionizaci vody. Tyto metody jsou šetrné, a přitom účinně odstraňují bakterie a mikroorganismy.

V případě použití UV lampy je potřeba doplnit ještě přípravek proti tvorbě řas. V případě ozonizace není garantováno zajištění dlouhodobé dezinfekce a při havárii může být i škodlivá. Vhodnou náhražkou je i bazénová sůl v kombinaci se solinátorem. Ten elektrolýzou rozkládá sůl a uvolňuje z ní volný chlór, který nedráždí oči ani pokožku a nepáchne. Slaná voda je agresivnější na korodující materiály jako je kov. Je potřeba mít bazén odolný vůči soli.

Dále se nabízí peroxid, který ale není spolehlivý v hubení mikroorganismů. Je potřeba k němu používat stabilizátory. V neposlední řadě je tu dezinfekce na bázi polymerů. Jedná se o šetrný prostředek k bazénu i ke zdraví. Je účinný proti řasám a nedráždí pokožku. Je to ideální dezinfekce pro plavce, alergiky a astmatiky. A možná metoda, kterou právě Vy hledáte. Pořizovací náklady jsou však vyšší.

Pravidelné čištění bazénu

Pro udržení čistoty a zdraví je důležité pravidelně bazén čistit. Pravidelně z bazénu odstraňujte všechny nečistoty, větve, listy a z vodní hladiny odstraňte nahromaděné oleje a maziva.

Abyste byli schopni po zimě vyčistit stěny a dno bez chlóru, můžete použít solární ionizátor. Ionizátor využívá energii ze slunce, aby odboural nečistoty ve vodě. Solární ionizátor produkuje ionty mědi a stříbra, které mají dezinfekční účinky a zabíjejí řasy a bakterie. V kombinaci s mechanickým čištěním dosáhnete dobrých výsledků.

Přirozeně vyrovnávat pH vám pomáhá jedlá soda. V případě, že chcete udržet bazén ve špičkovém stavu, je vhodné aplikovat sodu každý druhý den. Jedná se o rychlý a levný způsob, jak zvýšit zásaditost bazénu. Pozor při přidávání sody u bazénu se slanou vodou. Doporučujeme poradit se nejprve s odborníkem.

Více informací o Aquamarine Spa

Jak čistit bazén chemií, ale bez chlóru?

Pokud jste na chlór alergičtí, ale chemie jako taková vám nevadí, pak existují přípravky založené na bázi kyslíku. Je potřeba, abyste si pořídili celou sadu bezchlórové chemie, jelikož nejdou kombinovat s chlórem. Bazén můžete napustit běžnou vodou z řádu, ale není vhodné uprostřed sezóny přecházet opět na chlór.

Dále je potřeba si pořídit speciální testery na hladinu O2 a pH. Údržba bazénu pomocí kyslíku vás vyjde přibližně 4x dráž. Zaplatíte více za samotné přípravky a musíte je používat ve větším množství. Kyslíková chemie je proto vhodná na údržbu malých dětských bazénků nebo třeba pro whirlpooly.

Další méně obvyklou metodou je využití bromu. Tato technologie se používá zejména do whirlpoolů. Bromová technologie je dobře účinná v teplé vodě. Hodí se tak do menších bazénů a vířivek. Chlór můžete bromem nahradit úplně, je více stabilní a méně zapáchá. Na kilogram dezinfekce zaplatíte asi o 100 Kč více.

Posledním trendem je dezinfekce pomocí okysličení. Zařízení se vkládá za klasickou pískovou filtraci. Je vhodné zejména do vnitřních bazénů, aby chlór neprostupoval do dalších místností. Tento typ dezinfekce se zapíná jen občas, aby šokovou metodou zničil choroboplodné zárodky.

Stále oblíbenější jsou pak biobazény, kde voda čistí čerpadlem s biofiltrem. I když je to nákladnější metoda, koupací jezírko je 100 % přírodní řešení a funkci čištění přeberou vodní rostliny. Nečistoty a bakterie vytváří na biofiltru tzv. biofilm, který je potřeba mechanicky odstraňovat. Do systému se pak pravidelně doplňují speciální hnojiva s obsahem dusíku.

Ještě nemáte bazén a plánujete si ho letos pořídit? Aquamarine Spa nabízí velmi kvalitní a designové laminátové, betonové nebo nerezové bazény spolu s technologií, která se přizpůsobí vašim přáním a potřebám. Domluvte si s námi schůzku.

Aquamarinespa pool story