Zpátky na výpis novinek

Očista těla = čistota sauny

Jak se správně starat o saunu? Stačí jednou ročně velký úklid anebo je zapotřebí pravidelná údržba? Aby sauna vypadala i po letech užívání jako nová a byla nadále zdraví prospěšná, je nezbytné saunu pravidelně čistit a větrat.

Očista těla = čistota sauny

Základem údržby je samotné správné saunování – vždy používejte ručníky a prostěradla, aby nedocházelo k přímému kontaktu pokožky se dřevem. Po každém zapnutí nezapomeňte saunu vyvětrat a jednou týdně očistěte vodní kámen usazený na kamnech. U komerčních provozů je zároveň nutné při užívání sauny pravidelně vytírat podlahu, aby dřevo příliš nenavlhlo a zabránilo se tak vzniku plísní a bakterií.

Kromě již zmíněného běžného úklidu, který by se měl stát rutinou, je vhodné jednou až dvakrát měsíčně saunu důkladně vyčistit vodou s příměsí 3 % peroxidu vodíku anebo jiným desinfekčním prostředkem určeným pro údržbu saun. Po důkladném vyčištění doporučujeme dřevo rovnoměrně natřít parafínovým olejem, který bude vaši saunu chránit před vlhkostí a nečistotami. Následně saunu nechte větrat minimálně 24 hodin.

Stejně jako se dělá jednou ročně velký úklid domácnosti, tak by se měla i vaše sauna dočkat hloubkového úklidu. Než začnete se samotným čištěním, je důležité nejprve vyklidit stoličky, podhlavníky a ostatní saunové doplňky. Všechny tyto výrobky důkladně umyjte a nechte oschnout. Dalším krokem je samotná očista interiéru sauny. Navlhčete molitanovou houbu čistícím prostředkem s desinfekčními účinky a očistěte dřevo. Pokud je sauna delší dobu neudržovaná, použijte na ztmavlé části dřeva pískový papír s hrubostí 100. Nakonec na dřevěnou plochu rovnoměrně naneste parafínový olej. Při pravidelném užívání sauny, především v komerčních provozech, doporučujeme jednou ročně vyměnit saunové kameny.

Máte další otázky? Obraťte se na nás!