Zpátky na výpis novinek

Jak si vybrat saunu: Typ sauny

Plánujete si pořídit saunu a nevíte si rady, z kterého konce začít? My vám rádi pomůžeme! Prvním krokem při plánování by mělo být jednoznačně stanovení si prostoru, do kterého se sauna bude umisťovat. Ať už se vám líbí vestavěné sauny nebo volně stojící modely – změřte si rozměry – bývají často limitujícím faktorem výběru. Dále si rozmyslete, kolik lidí bude saunu reálně využívat a zda preferujete při saunování pozici v sedě, v leže a zda na spodní, anebo horní lavici. Obecně platí, že pro stavbu sauny potřebujete alespoň 1,5 x 1,5 x 2,1 metru – ideálně by ovšem měly všechny parametry dosáhnout alespoň 2 metrů.

Jak si vybrat saunu: Typ sauny

V prvním díle se zaměříme na výběr typu sauny. Vzhledem k tomu, že se nám nabízí hned několik možností – od klasické finské sauny, po parní lázeň či sanarium, je důležité se hned na začátku rozhodnout pro konkrétní druh. Jednotlivé sauny Klafs vám představíme v následujících odstavcích.

Finská sauna

Většina z nás jistě zná a nejspíš také navštívila klasickou finskou saunu. Pro tento druh „suchého“ saunování je typická vysoká teplota okolo 90 °C a nízká cca. 10 % vlhkost. Oblibě se těší především u sportovně založených mužů a žen, ale také u otrlých jedinců, kteří dobře snášejí extrémní podmínky rychlého ohřátí a následného prudkého zchlazení. Finskou saunu si můžete postavit víceméně kdekoliv – ve sklepě, v koupelně, anebo třeba v podobě saunového domku na zahradě.

Sanarium

Druhým typem, který nabízí výhradně německá firma Klafs, je sanarium. Tento typ vychází z klasické finské sauny ať co se týče designu či stavební přípravy – dalo by se říct, že je jejím nadstandardním vybavením. Sanarium vám totiž díky speciální úpravě saunových kamen nabízí hned 5 různých saunových procedur – klasickou, teplovzdušnou, tropickou, aromatickou a „odlehčenou“ parní lázeň, které jsou navíc velmi snadno nastavitelné ovládacím panelem SaunaPur!

Infrasauna

Pro jedince, kteří nemají rádi horký vzduch klasické sauny, je vhodná kabina s infračerveným zářením, která prohřívá lidské tělo příjemným teplem okolo 45 °C–60 °C, přičemž nevytváří žádnou páru. Důležité je, aby k záření docházelo pouze směrem od zad a ne zepředu, jako tomu u některých infrakabin bývá. Oproti ostatním typům saunování nevyžaduje pobyt v infrasauně následné zchlazení, vzhledem k tomu, že nedochází k prudkému ohřevu těla.

Vysouvací sauna S1

Dalším ojedinělým modelem sauny Klafs je výsuvná sauna S1, kterou si můžete zakoupit v různých velikostech, v mechanickém nebo automatizovaném provedení a s různým typem saunování (finská sauna nebo infrasauna). Sauna S1 funguje na principu harmoniky – v zasunutém stavu připomíná šatní skříň a při stisknutí tlačítka se během 20 sekund vytáhne do maximální šířky a poskytuje komfortní prostor pro plnohodnotné saunování! Umístit si jí tak můžete například do vašeho obývacího pokoje nebo ložnice.

Parní lázeň

Pro osoby, které trpí respiračními a kožními problémy je nejvíce doporučovaná parní lázeň. Opět si můžete vybírat z několika typů saunování: Caldaria, Tepidaria, Laconia, jejichž rozdíly jsme již rozebírali ve článku Saunování ve jménu parní lázně Klafs. Parní kabiny vyžadují jinou stavební připravenost než zbylé typy saun, proto je nezbytné předem naplánovat potřebné technické parametry, odvody a připojení, které ovšem není nikterak složité a saunu si tak můžete umístit víceméně na kterékoliv místo v domě.

Máte další otázky? Zavolejte nám a navštivte náš showroom v Praze, ve Vrchotových Janovicích či v Bratislavě – rádi se vám budeme věnovat! Celou naši nabídku naleznete zde.

Rádi byste se dozvěděli více o výběru saunových kamen? Čtěte zde: Jak si vybrat saunu: topná tělesa.