Zpátky na výpis novinek

Jak si vybrat saunu: topná tělesa

Plánujete si pořídit saunu a nevíte si rady, z kterého konce začít? My vám rádi pomůžeme! Prvním krokem při plánování by mělo být jednoznačně stanovení si prostoru, do kterého se sauna bude umisťovat. Ať už se vám líbí vestavěné sauny nebo volně stojící modely – změřte si rozměry – bývají často limitujícím faktorem výběru. Dále si rozmyslete, kolik lidí bude saunu reálně využívat a zda preferujete při saunování pozici v sedě, v leže a zda na spodní, anebo horní lavici. Obecně platí, že pro stavbu sauny potřebujete alespoň 1,5 x 1,5 x 2,1 metru – ideálně by ovšem měly všechny parametry dosáhnout 2 metrů.

Jak si vybrat saunu: topná tělesa

V prvním díle se zaměříme na výběr ideálního saunového topného systému. Německý výrobce saun Klafs nabízí 5 modelů saunových kamen – malé, velké či „zážitkové“ plně automatizované: FERO, MAJUS, BONATHERM, MAXIMUS, MAXIMUS C – všechny s 5letou garancí.

FERO
Nejmenším z modelů saunových kamen Klafs je topidlo FERO, které je k dostání ve dvou velikostech: 82 x 30 x 30 cm se 7 kg kamenů ideálním pro velmi malé kabiny a 82 x 40 x 40 cm se 40 kg kamenů pro sauny běžných rozměrů. Výhodou tohoto topného systému je jeho vnější obložení z nevodivého materiálu, díky kterému se nemusíte bát nechtěnému popálení. Současně model FERO umožňuje funkci SANARIUM a aroma lázeň.

MAJUS
Volně stojící topný systém MAJUS je se svými rozměry 96 x 48,5 x 48,5 cm jedním z větších modelů výrobce Klafs, kdy jeho výhodou je opravdu rychlé ohřátí kabiny – za pouhých 20 minut! Inovativní technologie kamen MAJUS umožňuje dvojí typ zahřátí saunové kabiny: skrze otevření záklopky Turboheat, kdy přímo do kabiny proudí horký vzduch, anebo pomalým tradičním zahříváním v případě že je Turboheat záklopka zavřená. Až 60 kg finských olivínových kamenů vám tedy nabídne, intenzivní rychlé saunování, příjemné sálavé teplo za intenzivního polévání, anebo SANARIUM s 5 různými tepelnými programy.

BONATHERM
V případě, že předem víte, že vám v sauně nebude zbývat dostatek místa pro klasická kamna, nabízí se vám možnost zvolit si podlavicový topný systém Bonatherm o rozměrech 78 x 120 x 57 cm se 100 kilogramy saunových kamenů. Jeho výhodou, kromě úspory místa v kabině, je též zajištění maximální bezpečnosti vzhledem ke krytému umístění pod lavicí, a zároveň také perfektní cirkulace vzduchu. Ani kamna BONATHERM vás neochudí o rituální polévání – jsou vybavena buď výklopným trychtýřem mezi vrchní a spodní lavicí, anebo Aquapanelem situovaném u stěny pod spodní lavicí. Navíc i v případě tohoto modelu se můžete rozhodnout pro oblíbené SANARIUM.

MAXIMUS
Nadstandardní topnou jednotkou Klafs jsou kamna MAXIMUS se speciálním ceremoniálním systémem, kdy v pravidelných intervalech dochází k automatickému polévání kamenů doprovázeného světelnými efekty. Topný systém MAXIMUS s rozměry 220 x 170 x 95 cm a 30 kilogramy lávových kamenů může být volně stojící v prostoru, umístěný u zdi či v rohu saunové kabiny. Současně si můžete zvolit také úpravu vnější obložení a materiál horní plochy kamen – a to hned z několika variant! Součástí konstrukce je také vědro s objemem 16 litrů, které slouží jako nádrž na vodu při polévání kamenů, které může být navíc doplněno o vůni dle vašeho výběru.

MAXIMUS C
Stejný princip ceremoniálního polévání jako u saunových kamen MAXIMUS vám nabídne i o něco menší topné těleso MAXIMUS C. Tento model nejenže je vhodný i do menších privátních saun, ale zároveň je jeho součástí i elegantní stříška, která dopomáhá rovnoměrnému rozptýlení vzniklé páry při ceremoniálu polévání.

Napadají vás další otázky a rádi byste na ně dostali odpověď? Zavolejte nám, anebo navštivte náš showroom v Praze, ve Vrchotových Janovicích či Bratislavě. Rádi vám také zdarma zašleme katalog saun Klafs přímo k vám domů – kde najdete přehledný seznam našich typizovaných modelů saun, topných systémů, možných materiálů a doplňkového vybavení!