Zpátky na výpis novinek

Jak si vybrat bazén: Nadzemní versus zapuštěný

Než si půjdete koupit bazén, musíte mít jasnou představu. Proto je nezbytné si předem zhodnotit silné a slabé stránky dvou variant, které se nám nabízí: nadzemní a zapuštěné bazény. Naše firma Aquamarine Spa se specializuje pouze na bazény zapuštěné, které vyrábíme ze 3 materiálů: nerezu, sklolaminátu a betonu.

Jak si vybrat bazén: Nadzemní versus zapuštěný

Nadzemní bazén
– Výhody: instalace, možnost přemístění/ sklizení, cena
– Nevýhody: údržba, omezená velikost, stabilita, vzhled, životnost

Nadzemní bazény jsou v nabídce buď plastové nafukovací nebo pevné plechové s antikorozní úpravou. Nafukovací bazény jsou oblíbenou variantou pro rodiny s dětmi z důvodu nízké pořizovací ceny, anebo v případě nedostatku prostoru na zahradě. Jejich výhodou je snadné přemístění a možnost složení na zimu.

Na druhou stranu nevýhodou nadzemních bazénů je jejich poměrně náročná údržba. Skosené boční stěny znemožňují využití vodního vysavače, a tak jste odkázaní pouze na ruční čištění a bazénovou chemii. Dalším úskalím je omezený výběr rozměrů nadzemních bazénů z důvodu jejich stability. Nízká hloubka (okolo jednoho metru) a mnohdy i krátká délka/průměr bohužel nevytvářejí komfortní prostředí pro plavání, a často pak bazén slouží spíš ke zchlazení a skotačení dětí.

Co se týče vzhledu, některé firmy se snaží vzhled bazénu ozvláštnit například vnějším obložením imitující dřevo. Ale tato provedení nejsou příliš obvyklá, mnohem častěji jsou k vidění klasické modré plastové bazény.

Proto je značně oblíbenější a estetičtější variantou nadzemní nebo polozapuštěný ocelový bazén. Toto provedení umožňuje jednak snazší údržbu díky rovným bočním stěnám, a jednak zaručuje větší stabilitu konstrukce. Pokud si chcete pořídit bazén jen na jednu nebo dvě sezóny nebo máte děti, které by si léto bez bazénu nedovedly představit, bude pro vás nadzemní bazén dostačující. Počáteční ceny nadzemních a polozapuštěných bazénů se pohybují v rozmezí od 2 do 20 tisíc korun.

Zapuštěný bazén
– Výhody: údržba, velikost, stabilita, doplňkové vybavení, vzhled
– Nevýhody: doba dodání/ instalace, cena

Zapuštěný bazén si můžete vybrat z různých tvarů, velikostí a materiálů jako je: plast, sklolaminát, beton a nerez. Oproti nadzemním bazénům nejste příliš omezeni rozměry, ty mohou dosahovat i několik desítek metrů. To by v případě nadzemních bazénů nebylo kvůli stabilitě možné.

Současně nesporně výhodná je možnost nechat si vyrobit bazén na míru a vybrat si doplňky dle vlastních požadavků – od tvaru a umístění schodiště, světel, masážních trysek až po typ protiproudu. Díky tomu finální podoba vypadá esteticky a zároveň je naprosto přizpůsobena klientovi a prostorovým podmínkám. Zapuštěné bazény si můžete vybrat buď ve skimmerovém anebo přelivném provedení. Oba tyto způsoby filtrace se postarají důkladně a efektivně o čistotu bazénové vody. Navíc si můžete usnadnit čištění dna bazénovým vysavačem.

Nevýhodou zapuštěných bazénů je jejich delší dodací lhůta a nezbytné výkopové práce. V případě vsazování bazénu v rozloženém stavu musíte také počítat s delší dobou instalace.

Pokud je vašim přáním víc než jen příjemné svlažení, a přejete si z bazénu udělat místo odpočinku, uvolnění i kondičního plavání, tak se vám vyplatí investovat do kvalitního zapuštěného bazénu. Počáteční cena zapuštěných bazénů se u nás pohybuje nad 500 tisíc korun. V případě náročné realizace se může vyšplhat výše – vše záleží materiálu, velikosti, vybavení a přístupnosti prostoru.

Příště se můžete těšit na článek zaměřující se na materiály bazénů!