Zpátky na výpis novinek

Jak si vybrat bazén: Materiály bazénů

V předchozím článku jsme si vysvětlili výhody a nevýhody zapuštěných a nadzemních bazénů. To by měl být první bod, který byste měli před koupí bazénu zvážit. Rozhodli jste se pro zapuštěný bazén? Tak to je ta pravá chvíle si říct více o jednotlivých materiálech: plastu, sklolaminátu, betonu a nerezu, z kterých si svůj vysněný bazén můžete nechat postavit. My se zaměřujeme na kvalitní materiály a precizní výrobu, proto plastové bazény nenabízíme. Přesto jimi začneme, čistě pro porovnání.

Jak si vybrat bazén: Materiály bazénů

Plastový bazén
– Výhody: cena, rychlost instalace
– Nevýhody: životnost, vzhled, omezené možnosti vybavení, údržba

Plastový bazén může mít dvě podoby. Nafukovací plastový bazén je nejlevnější možná varianta. Za pár tisíc si můžete pořídit kulatý bazén většinou výrazné modré barvy. Jeho nesporným kladem je rychlá koupě a následná instalace – většinou stačí bazén pouze rozložit, nafouknout okraje a napustit vodou. Druhým typem je bazén z plastových desek. Tento typ bazénu již nabízí i možnost zapuštění do země a současně jej pořídíte za poměrně malé náklady.

Nevýhodou obou těchto typů plastových bazénu je jejich krátká životnost. V případě poškození není ve většině případů možné bazén opravit, a proto kolikrát vydrží akorát na jednu, dvě sezóny.

Pořizovací cena klasického nadzemního plastového bazénu začíná na 2 tisících a nepřesáhne 20 tisíc korun. Zapuštěný plastový bazén je o poznání dražší, ale přesto se řadí mezi nejlevnější – ceny malých rozměrů začínají na 20 tisících korun, větší pořídíte od 100 tisíc korun výš.

Sklolaminátový bazén
– Výhody: rychlost instalace, kvalita, vybavení bazénu
– Nevýhody: výběr pouze z určitých typů, složitá realizace na těžko dostupných místech

Sklolaminátový bazén vám nabízí možnost volit z poměrně velkého množství barev, tvarů, ale také výbavy. Velkou výhodou sklolaminátového bazénu je zejména rychlost instalace. Bazén je dopraven na místo instalace v celku a po vložení tělesa do připraveného výkopu se pouze obsype suchým betonem.
Rozhodující překážkou je na druhou stranu znemožnění výstavby v těžko dostupných místech- např. nepřístupné zahradě či v domě, který je už postaven.

Pořizovací cena bez technologie se pohybuje přibližně od 300 tisíc korun – odvíjí se od velikosti a doplňkových prvků, jako jsou integrované masážní trysky, protiproud a další vybavení.

Betonový bazén
– Výhody: možnost umístění do těžko přístupných míst, životnost, individuální tvar
– Nevýhody: časově náročná realizace, vysoké nároky na preciznost instalace

Betonový bazén je velmi zajímavou alternativou zejména díky možnosti realizovat bazén jakéhokoli tvaru či hloubky. Proto není problém přizpůsobit parametry a vybavení bazénu přímo na přání klienta.
Pro obložení betonu se nám nabízejí dvě varianty. První možností je vyložení betonu těžkou folií o průřezu 1,5 mm, u které si můžete vybírat z několika druhů a barev. Předem upozorňujeme, že se fólie poměrně špatně čistí, a proto je nezbytné ji vždy po několika letech vyměnit.

Proto je oblíbenější, praktičtější a estetičtější alternativou obložení bazénu keramikou, skleněnou mozaikou nebo kamenem. Tato designová řešení jsou využívána zejména v luxusních interiérech a exteriérech rodinných domů či u bazénů v komerčních provozech.
V každém případě vyžaduje instalace náročnou a precizní přípravu, která je časově náročnější.

Cena betonového bazénu bez technologie začíná na 300 tisících, samozřejmě záleží na rozměrech a přáních klienta, co se týče vybavení.

Nerezový bazén
– Výhody: dlouhá životnost, jednoduchá údržba, individuální tvar, strukturální pevnost, možnost instalace i do těžko dostupných míst
– Nevýhody: vysoké pořizovací náklady, pouze sladká voda

Nerezový bazén nabízí nejvíce předností ze všech zmíněných typů bazénů. Celistvý povrch a strukturální pevnost zajištuje dlouhou životnost bazénu, díky tomu se z něj budou moci těšit i následující generace. Další velkou výhodou je možnost přizpůsobit bazén vašim představám, kdy si individuálně zvolíte velikost, tvar, hloubku i vybavení. Skvělé vlastnosti nerezové oceli přispívají ke stále vyššímu zájmu o tento typ produktu nejen do privátních, ale také do komerčních wellness.

Jedinečným kladem je také to, že nerezový bazén nabízí dvě varianty postupu instalace. Pokud je to možné, bazén se připraví do finální podoby ve výrobní hale a poté se ke klientovi doveze v celku a vloží se do připraveného místa jeřábem. V případě těžko přístupných míst (u interiérů, sklepních prostorů či jednoduše na přání zákazníka) je však možné nerezový bazén dovézt rozložený na jednotlivé kusy a svařit jej do finální podoby až na místě.

Pořizovací cena nerezového bazénu je poměrně vysoká – bez technologie se pohybuje od 600 tisíc výš. Plně však odpovídá výhodám, které vám nerezový materiál přinese. Jediné, co nerezový materiál neumožňuje, je použití slané vody kvůli korozním vlastnostem materiálu.

Máte svého favorita? Ale máte další otázky? Obraťte se na naše zkušené obchodní zástupce, anebo navštivte náš showroom!
V dalším díle si představíme výhody a nevýhody skimmerových a přelivných bazénů.