Zpátky na výpis novinek

Dopřejte si saunování s aromaterapií blahodárnou pro vaše tělo i mysl

Aromaterapie je nedílnou součástí saunování, která z prostého pobytu v sauně činí nezapomenutelný zážitek. Díky vonným a bylinným esencím dochází k intenzivnějšímu uvolnění mysli, ale také například svalů či dýchacích cest. K dostání je celá řada vůní a léčivých bylin, vybírat tak můžete podle toho, na co se zrovna cítíte či co vás trápí.

Dopřejte si saunování s aromaterapií blahodárnou pro vaše tělo i mysl

Aromaterapie je vhodná pro finské sauny, biosauny i parní kabiny s vysokou vlhkostí vzduchu. Při běžném saunování lze použít několik způsobů aplikace vonných esencí. Můžete využít aromat do vody, kterou poléváte rozžhavená kamna, nebo můžete kamna vybavit miskami určenými na vonné esence, ze kterých se vůně během saunování pozvolna uvolňují. Oblíbené jsou též éterické oleje, nebo můžete vyzkoušet polštářky naplněné čistými bylinami (heřmánek, levandule, meduňka a další), které se pokládají na podstavce k rozžhaveným kamnům.

Během saunování dochází k inhalování bylinných esencí z páry, díky kterému se účinné látky dostávají do těla. Naše tělo je vnímá skrze své receptory a hormony, jež zajišťují přenos vjemu do mozku. Díky tomu dochází k uvolnění nebo naopak povzbuzení nervové soustavy. Některé bylinné esence (eukalyptus, máta apod.) mají po nadechnutí bezprostřední vliv na naše dýchací cesty. Jiné vstřebáváme skrze pokožku a pomáhají nám čistit pleť či uvolnit svalstvo. Níže pro vás vybíráme několik typů vůní a bylin a jejich účinků na naše tělo a mysl.

Anýz provoní vaší saunu příjemnou sladkou vůní. Jeho esence působí blahodárně na trávicí systém, zmírňuje křeče, menstruační bolesti a čistí dýchací cesty. Pozitivní účinky má také na naší psychiku, zmírňuje úzkost a deprese.

Bazalka je bylinkou běžně užívanou především v kuchyni. Věděli jste však, že nejen skvěle chutná, ale také pomáhá s trávením? Především pozitivně ovlivňuje nervový systém, zklidňuje, ulevuje od úzkosti a bolestí hlavy a posiluje koncentraci.

Borovice je oblíbenou vůní, která ze své podstaty navozuje dojem klidné procházky lesem. Největší předností esence z borovice jsou dezinfekční a antiseptické účinky, které pozitivně ovlivňují naše zdraví. Borovice též uvolňuje dýchací cesty, prokrvuje sliznice a pomáhá při astmatu. Pozitivně ovlivňuje náladu, zahání chmury i nespavost.

Citrusy zlepšují schopnost koncentrace. Citrusové aroma osvěžuje a aktivuje tělo i mysl. Citrony a citrusy obecně mají pozitivní vliv na naše tělo a orgány, pomáhají bojovat s nadváhou, celulitidou nebo močovými kameny a obecně pročišťují organismus. Citrusové plody navíc prokazatelně zlepšující náladu: evokují v nás středomořské léto, radost a lehkost života.

Citronová tráva s intenzivní citrusům podobnou vůní osvěžuje, motivuje a posiluje. Citronová tráva má stimulující a zároveň uklidňující účinek na mysl, zlepšuje koncentraci a oživuje fantazii a kreativitu. Působí antibakteriálně, podporuje čištění pokožky a ulevuje od svalového napětí.

Eukalyptus je velmi intenzivní vůní, která působí dobře na naší psychiku, ulevuje od migrény a bolestí hlavy, pomáhá se lépe soustředit. Tato vůně je vhodná při dýchacích obtížích. Eukalyptus též napomáhá hojení ran.

Jasmín je jednou z nejoblíbenějších bylin na světě. Není se čemu divit, jasmín povzbuzuje náladu a optimistické myšlenky, uvolňuje stres, napětí a navozuje pocit klidu, radosti, euforie. Navíc působí jako afrodiziakum a povzbuzuje naší smyslnost.

Levandule má výrazně pozitivní účinek na nervovou soustavu. Pomáhá při nervozitě, migrénách, stavech vyčerpání a nespavosti. Levandule navozuje intenzivní relaxační účinek, zklidňuje organismus a podporuje klidný spánek. Navíc má antiseptické účinky, snižuje krevní tlak a pomáhá při chřipce a nachlazení.

Máta je velmi osvěžující vůní. Peprmintové aroma působí příznivě na dýchací cesty a pomáhá k lepšímu pocení. Máta povzbuzuje mozkovou činnost, osvěžuje a harmonizuje mysl, povzbuzuje při únavě a tlumí bolesti hlavy.

Meduňka je známá a oblíbená pro své zklidňující a utlumující účinky. Utišuje nervy, pomáhá od stresu a prospívá klidnému, zdravému a pravidelnému spánku.

Rozmarýn je pikantní a svěží se silnou nuancí, a proto má povzbuzující a koncentrační účinek. Rozmarýn lékařský vytváří subjektivní pocit tepla, posiluje a povzbuzuje celý organismus.

Smrkové jehličí díky svým antibakteriálním a antivirovým vlastnostem posiluje imunitní systém a pomáhá tak předcházet nachlazení a příznakům alergie. Má také protikřečové a antirevmatické účinky a pozitivní vitalizující efekt na naše tělo.

Při výběru aromat zohledňujte svůj zdravotní stav a složení esencí. Některé vůně dokážou být velmi intenzivní a ovlivnit například náš krevní tlak. Řada dalších vonných a bylinných esencí (anýz, bazalka, cedr) není vhodná pro těhotné ženy a děti do 2 let.

Chcete si ovonět či okořenit pobyt ve své sauně? Vyberte si ze široké nabídky vonných esencí, které naleznete na našem e-shopu.